Весняна побілка дерев – від теорії до практики

Весняна побілка дерев – від теорії до практикиПравильний догляд за плодовими деревами – запорука хорошого розвитку саду і отримання з нього якісного врожаю. Однією з найважливіших процедур є побілка дерев навесні. У даній статті ми розглянемо необхідність даного заходу, переслідувані цілі, технологію і наведемо кілька рецептів розчинів для побілки дерев.

Навіщо білити дерева

Для початку розберемося в необхідності такої процедури, як побілка дерев навесні: навіщо вона проводиться і чому саме в цей час. Дана процедура несе в собі дві найважливіші функції:

  • Захист від опіків;
  • Профілактика проти хвороб і шкідників саду.

Як правило, переслідуючи дані цілі, плодові дерева білять два рази в році. Побілка дерев навесні і восени – це стандартні процедури, що проводяться досвідченими садівниками. Якщо білити стовбури тільки один раз – не факт, що шар побілки буде триматися весь рік, його поступово змиє дощем. Можна білити і частіше, але при правильно підготовленому розчині достатньо всього двох процедур на рік.

Якщо восени стовбури дерев з яких-небудь причин не білились, то проводиться побілка дерев навесні, коли ще не наступили теплі дні. Чим раніше, тим краще. Справа в тому, що в березні погода може бути мінливою: вдень стовпчик термометра може сильно перевищувати нульову позначку, а вже вночі опуститися нижче неї. Днем непобілені рослини сильно нагріються на сонці (темний колір кори швидко поглинає сонячні промені), а вночі стовбури почнуть швидко остигати. Такий температурний перепад може призвести до розтріскування кори і інших травм. Якщо вчасно побілити стовбури дерев, подібних травм можна уникнути. Білий колір буде служити «дзеркалом», відбиваючи сонячні промені.

Побілка фруктових дерев навесні оберігає рослини від травмування і в літню пору. Навіть в особливо спекотні дні побілка слугуватиме профілактикою проти опіків.

Побілка фруктових дерев навесні оберігає рослини від травмування і в літню пору. Навіть в особливо спекотні дні побілка слугуватиме профілактикою проти опіків.

Крім захисту рослин від сонця, сад білять з метою винищення шкідників. По-перше, перед фарбуванням рослини очищають від старої кори, тим самим руйнуючи гнізда комах, які успішно перезимували в порах, а по друге,  фарбуючи кору тим же вапном, яйця і лялечки комах випалюються.

Чим білити дерева весною?

Розчини для побілки дерев підбирають в залежності від виду рослини та переслідуваних цілей. Основною функцією побілки є захист від сонця, проте якщо додати в «фарбу» ті чи інші речовини, обробка плодових дерев принесе додаткові «плюси».

При небажанні самостійно готувати розчин для побілки дерев, ви можете зайти в спеціалізований магазин і придбати вже готовий склад. Плануючи таку процедуру, як побілка дерев навесні, купити спецрозчин бажано ще в зимову пору. У не сезон вартість фарби буде значно нижчою. З березня ціни в магазинах істотно зростуть.


Сьогодні все більше набирає популярності побілка дерев навесні акриловою фарбою. Такий склад тривалий час тримається на рослині, довго не змивається. Для кращого зчеплення в нього можна додати трохи клею ПВА, але це – за бажанням. В принципі, якщо куплений розчин має досить щільну консистенцію і лягає рівномірно порівняно товстим шаром, додавати клей в нього не потрібно.

Якщо ви не бажаєте витрачати гроші на готові розчини – можна приготувати їх власноруч. Більшість садівників віддають перевагу такій процедурі, як побілка дерев навесні вапном. Розчин білого кольору відмінно відражає промені сонця, разом з тим, вапно, подібно кислоті непогано випалює яйця шкідників.

Наведемо один з універсальних рецептів «фарби» на основі вапна. Отже, вам знадобляться наступні інгредієнти:

  • Вода – 2л;
  • Гашене вапно – 300 гр;
  • Мідний купорос – 2 ст.л .;
  • Клей ПВА – 200 гр;
  • Глина – 200 гр;
  • 20-30 гр карбофоса або карбоміду.

Змішайте всі складові до утворення однорідної маси і переходьте до фарбування. Врахуйте, що на виході ви отримаєте близько 3-х літрів суміші, на багато дерев такого розчину не хватить. Його вистачить не більше, ніж на 3-5 дорослих дерев в залежності від площі покриття.

Для молодих дерев найкраще підійде побілка дерев навесні крейдою. Вапно може травмувати незміцніле деревце, тому використовуються суміші на основі крейди. Ви цілком можете скористатися вищенаведеними рецептом, просто змінивши вапно на крейду.

Даний склад служить не тільки профілактикою проти опіків і шкідників, а й підвищує імунітет на різні захворювання. Це один з універсальних рецептів. До речі, восени його також можна використовувати, але без карбофоса (карбаміду).

Технологія фарбування дерев весною

Тепер розглянемо, з яких етапів складається процедура побілка плодових дерев навесні:

Підготовка до фарбування. Для початку вам потрібно буде очистити стовбур від старої відмерлої кори. Для цього розстеліть навколо дерева тканинне полотно або поліетиленову плівку. За допомогою скребка видаліть великі шматки кори. Потім потрібно зачистити місце фарбування металевою щіткою. Якщо в процесі видалення старої кори ви поранили стовбур, замажте місце травми садовим варом.

Побілка. Білити зручно з допомогою пензлика. Нанесіть розчин, офарбуйте стовбур рівномірно, заходячи пензликом в кожну пору («прожилку»). Білити потрібно починаючи з нижньої частини стовбура і поступово підніматися до скелетних гілок. Висота побілки скелетних гілок повинна становити 20-30 см від точки розгалуження.

Білити зручно з допомогою пензлика

Білити зручно з допомогою пензлика

Прибирання. Після того, як дерево буде оброблено, приберіть все сміття навколо нього. Власне зробити це буде нескладно, так як воно все буде знаходиться на плівці (для цього вона і підкладається). Зібрану кору бажано спалити, оскільки в ній можуть знаходиться шкідники та збудники хвороб.

Існує помилкова думка, що побілка молодих дерев навесні не потрібна. Начебто рослини фарбують починаючи зі «зрілого» віку, коли кора зміцніє і в ній почнуть утворюватися тріщини, в яких можуть оселитися комахи. Це не вірне рішення. Для незміцнілого молодняка отримання опіків може мати летальні наслідки. Так що білити молоді дерева доведеться, якщо ви хочете зберегти їм здоров’я.

Ось і вся теорія. Вдалого проведення весняних робіт!


Більше цікавих статей на тему:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *