Ґрунтопокривні (килимові) рослини – просте рішення для затишних куточків саду

Ґрунтопокривні (килимові) рослини – просте рішення для затишних куточків садуБез акуратних і доглянутих газонних майданчиків неможливо уявити жоден сучасний сад. Але звичайний газон вимагає ретельного догляду та постійної уваги, при цьому турбота про нього не зводиться тільки до стрижки. Тим, хто хоче спростити догляд за садом краще подумати про альтернативні варіанти – ґрунтопокривні (килимові) рослини, які здатні створювати аж ніяк не менш ефектні та рівні покриття. У таких рослин є чимало суто декоративних переваг: практично всі вони цвітуть, мають здатність переносити витоптування і привносять в сади розкішні текстури, пропонуючи віддати перевагу замість класики, новим сміливим рішенням.

Ґрунтопокривні рослини володіють властивістю рости швидше вшир, ніж вгору, однак, вони швидко формують щільний зелений килим. Таке компактне покриття захищає ґрунт від проникнення сонячних променів, перешкоджаючи росту бур’янів і інших небажаних рослин.

Інша важлива перевага – захист ґрунту від пересихання. Якщо ділянка землі знаходиться на відкритому місці, то це може призвести до ерозії ґрунту. Якщо ж ґрунт залишається зволоженим, то коріння рослин можуть легко отримувати з ґрунту поживні речовини. Більше того, коріння ґрунтопокривних рослин злегка розпушують верхній його шар і забезпечують природне місце існування для різних комах, наприклад корисних жуків.

Коврові рослини ідеально підходять для комбінування з іншими видами. Якщо Ви мрієте про оригінальний сад, то за допомогою різних ґрунтопокривних рослин можна створити різноманітні красиві «зелені картини». І навіть може виявитися, що колись непопулярні місця Вашого саду блиснуть з новим блиском і будуть радувати Вас кожен новий сезон.

Існує величезна кількість видів цих невимогливих рослин. Починаючи з троянд і суміші трав, і до низькорослих чагарників і в’юнів. Пропонуємо ознайомитись із кращими килимовими рослинами, які стануть чудовою альтернативою звичайній газонній траві:

Вероніка ниткоподібна

Ниткоподібна вероніка – повзучий багаторічник заввишки всього до 5 см з довгими, дуже тонкими пагонами, густо засіяними яскравими закругленими листочками світлого забарвлення. Завдяки палітрі зелені здається, ніби створене веронікою покриття завжди освітлено яскравими променями сонця. Цвітіння вероніки, що стартує в квітні і триває часом і більше двох місяців, дуже зворушливе. На довгих ніжках ґраційно тремтять ніжно-блакитні квітки з темними прожилками.

Вероніка створює дивно яскраві, мереживні та пишні покриття, накриті вуаллю простих, але дуже красивих квіток. Ниткоподібна вероніка вважається однією з кращих газонних ґрунтопокривних рослин для майданчиків, обрамлених цибулинними або прикрашених весняними плямами цибулинних, зокрема тюльпанів, а також оточених бордюрами з бородатих ірисів.

Вероніка ниткоподібна

Вероніка ниткоподібна

Догляд за веронікою ниткоподібною

Красиві суцільні килими з вероніки ниткоподібної, бажано утворювати тільки на свіжих, а краще ще вологих ґрунтах, але які при цьому добре виносить посуху. Це одна з кращих ґрунтопокривних рослин, що здатна адаптуватися як до яскравого сонця, так і до тіні.

Пагони вероніки вкорінюються в місці зіткнення з ґрунтом, завдяки чому килим виходить дуже щільним. Навіть якщо в результаті безсніжної зими вероніка вимерзає, вона зазвичай встигає відновити красу покриття до сезону. Одна з переваг вероніки – можливість «рулонного» зняття, хороша адаптивність. Вона досить агресивна, але контролюється і обрізанням, і простим обриванням по краю газону.

Очиток (Седум) помилковий

Очиток (Седум) помилковий – один з найбільш представницьких видів садових багаторічників. Крім усім відомих і улюблених класичних очитків, самого широкого визнання заслуговують килимові види, здатні утворювати щільні покриви.

Килимові очитки пропонують величезний вибір як видів, так і сортів, але для створення килимів найчастіше використовують саме очиток помилковий. Це багаторічник з повзучим кореневищем, щільними, м’ясистим та густим листям на коротких пагонах. Помилковий, або білий седум може запропонувати різні форми листя, часто зібраних в химерні розетки і вибір між смарагдовими, жовтими, сизими, пурпуровими, класичними трав’янистими забарвленнями різних культурних форм.

Головна перевага помилкового очитка – більш швидке зростання, завдяки якому цей вид седума створює дуже щільний килим висотою до 15 см, трохи слизький, але здатний витримати прогулянки.

Очиток (Седум) помилковий

Очиток (Седум) помилковий

Догляд за очитком помилковим

Очитки помилкові чудово себе почувають навіть на найбіднішому ґрунті. І єдине, чого вони не виносять – перезволожених місць. Дренаж для них потрібно забезпечити обов’язково, а родючість ґрунту лише сприятливо позначиться на швидкості заповнення площі.

Кращі сорти очитка помилкового – «John Creech» з щільними листям, ліловими квітками і підвищеною «міцністю» покриття, бронзовий «Bronse Carpet», білоквітучий «Album» і базові форми пестролистна, рожева і шарлахово-червона.

Крім очитка помилкового, для створення ефектних килимів можна використовувати седум карнеум, швидкорослі сорти очитка камчатського, седум шилоподібний, але вони зустрічаються набагато рідше і більш схильні до випадання в безсніжні зими в умовах середньої смуги.

Чебрець

Усі без винятку чебреці здатні завдяки низькій висоті і щільності дернинок служити чудовою альтернативою класичному газону. Щоб створити суцільне покриття, потрібно запастися терпінням, але зате чебреці стануть дійсно довговічною основою оформлення. Це напівчагарники з дерев’яніючими пагонами, лежачим або прямостоячим та дрібним цільним густо сидячим листям. Цвітуть чебреці на верхівках гілок у вигляді пухко-колоскових або голівчатих суцвіть.

Килими з цих рослин масово приваблюють комах, вони принесуть чимале задоволення і своїм ароматом: варто навіть випадково доторкнутися до рослин, не те що пройтися по них – і вас укутає чудовий аромат чебрецю. У багатьох сортів аромат незвичайний, цитрусовий або більше перцевий.

Чебрець

Чебрець

Догляд за газонами з чебрецю

Чебрець – сонцелюбна рослина, яка добре розвивається на дренованому, родючому та легкому ґрунті і не виносить підвищеної кислотності. Він невибагливий, витривалий та посухостійкий, полюбляє ущільнюючу весняну обрізку.

Кращі види чебрецю для створення щільних килимів:

  • Чебрець звичайний «Елфін» з м’якими сіруватими листям і фіолетово-рожевими квітками, що формує щільні подушки та інші низькорослі сорти;
  • Чебрець сибірський з рожевим цвітінням;
  • Чебрець ранній з дуже дрібним листям, що створює дуже низький суцільний килим (наприклад, сорт «Мінор»);
  • Чебрець повзучий білоцвітла та розовоцвітна форми;
  • Чебрець лимоннопахнучий і його сорти «Silver Queen» з білою облямівкою, «Golden Dwarf» і «Bertram Anderson» з жовтуватими плямами, «Golden King» з жовтою облямівкою.

Конюшина повзуча

Легендарне трилисткове листя конюшини, не втомлюється зачаровувати садівників і пропонує створювати разюче яскраві та свіжі на вигляд суцільні покриття – одні з найкрасивіших серед ґрунтопокривників. Це багаторічник з повзучими стеблами, здатними вкорінюватися в міжвузлях. Конюшина повзуча у висоту досягає максимальних 40 см тільки під час цвітіння, коли над масою листя піднімаються кулясті верхівкові суцвіття білого, рожевого, зеленуватого забарвлення.

Головний козир конюшини – краса килима, який виглядає пишним і щільним одночасно. Але й про суто практичні переваги забувати не можна. Конюшина стійка навіть до інтенсивних навантажень і прекрасно переносить витоптування. Вона оберігає ґрунт і покращує його характеристики. Під час цвітіння килими з конюшини завжди привертають увагу бджіл і метеликів.

Газон з конюшини

Газон з конюшини

Догляд за газоном з конюшини

Повзучі конюшини полюбляють сонячні майданчики, в тіні часто втрачають сортові особливості забарвлення листя. До ґрунтів не вимогливі, але не виносять заболочування і застою вологи, краще себе почувають на якісних вологих ґрунтах.

Кращі сорти конюшини повзучої:

  • Прикрашений кремовою «галочкою» і червоною плямою сорт «Dragon’s Blood»;
  • Найпоширеніший сорт «Purpurascens» із смарагдовою облямівкою на коричневих листках і трохи схожий на нього, але більш контрастний «Dark Dancer» з темними, прикрашеними смарагдовою облямівкою листям і білосніжними головками квіток;
  • Чотирьохлистовий сорт «Good Luck», представлений як смарагдово-зеленими, так і строкатими формами;
  • Плямисті сорти «William», «Hiccups» і «Atropurpurea»;
  • Пурпурнолистовий сорт «Wheatfen» з яскравими рожевими суцвіттями.

Котула

Не надто відома під своїм ботанічним ім’ям лептінелла шорохувата, яку найчастіше називають просто котула – один з кращих стійких до витоптування незлакових газонів. Це новозеландська рослина зі складним, що нагадує папороть, але набагато більш дрібним листям, що створює красиві за текстурою килими.

Котула – повзучі багаторічники висотою від 1 до 30 см, що бурхливо розвиваються і не бояться витоптування. Папоротевидне листя Котули, міняє дуже яскраве холоднувато-зелене забарвлення на пурпур і бронзу з приходом осені. Цвіте Котула досить ефектно: на дуже довгих і тонких квітконосах хиляться під вітром головки яскраво-жовтих квіток.

Газон з котули

Газон з котули

Догляд за газоном з котули

Котула добре себе почуває і на сонці, і у півтіні. Цій рослині потрібен піщано-глинистий ґрунт, дренований, з хоча б мінімальним вмістом гумусу.

Живучка

Живучка, або аюга здатна рости навіть на найважчих за умовами ділянках, у посушливих і малородючих ґрунтах. Якщо ставиться завдання створити щільне суцільне покриття в тіні, яке повністю заміняє газон, альтернативи живучці просто не знайти. Її використовують для створення красивих альтернативних майданчиків у місцях із затіненням, для створення суцільного покриття навіть там, де ростуть дерева-велетні і де ні газон, ні інші ґрунтопокривники не зможуть підібратися впритул до їхніх стовбурів.

Живучки – це багаторічники з досить великими для ґрунтопокривних рослин, глянцевими листами, зібраними в своєрідні пучки-розетки на повзучих пагонах. Приглушений зелений окрас переходить в пурпурні плями й розводи. За один сезон кожна рослина збільшує свою площу поширення на квадратний метр. Висота щільного килима не перевищує 30 см. У травні і червні над масою листя піднімаються свічковидні великі суцвіття з голубувато-бузковими або синіми квітками.

Живучку через її схильність до агресивного поглинання території сприймають мало не як бур’ян, але таке ставлення виправдане лише у відношенні базового виду, тоді як сортові рослини при такому ж енергійному зростанні відрізняються набагато більшою дружелюбністю. Але навіть звичайну живучку легко контролювати: у них немає потужних підземних кореневищ і регулювати поширення без особливих зусиль можна простим видаленням бічних дочірніх корінців.

Живучка на газоні

Живучка на газоні

Догляд за газоном з живучки

Живучці необхідний родючий та вологий ґрунт, але це зовсім не означає, що вона погано переносить посуху. Вона здатна обходитися без вологи практично на протязі місяця, хоча через відсутність комфортних умов знижуються темпи зростання.

Кращі сорти живучки:

  • «Chocolate Chip» з бронзовим і коричневим відливом забарвлення листя і насиченими синьо-бузковими суцвіттями, що створюють «водяний» ефект;
  • «Варієгата» з кремовою облямівкою і більш темним забарвленням квіткою;
  • «Атропурпуреа» і «Мультиколор» з базовим пурпуровим забарвленням і оригінальними прожилками та плямами.

Інші ґрунтопокривні рослини, які здатні ефектно замінити газон:

  • Лаурента річкова, здатна витримувати витоптування, довго приживається на новому місці, але потім компенсує повільне зростання бурхливим заповненням ґрунту густим, світлим і дуже міцним килимом, вкритим практично до настання морозів зірочками білосніжних квіток;
  • Мюленбекія агресивно розростається і швидко розповсюджується. Це ліана, що створює килим з круглих мініатюрних глянцевих листочків, полюбляє весняну обрізку і ефектно змінює окрас восени;
  • Барвінок, здатний створювати щільні покриття і на сонці, і в тіні, красується зеленим листям на гнучких пагонах і миловидними квітками;
  • Зірочник ланцетовидний, здатний заповнити навіть ділянки з браком вологи й убогим ґрунтом навколо стовбурів дерев-велетнів і чудово підходить для створення килимів у напівтіні;
  • Грижник гладкий, відомий серед дизайнерів як green carpet, посухостійкий, створює щільне покриття, яке міняє восени яскравий трав’янистий окрас на бронзовий;
  • Моховатка шилоподібна, або шотландський мох, що створює схожу на щільну губку килим, навесні розростається розсипом мініатюрних зірочок квіток;
  • Фіалка лабрадорська з майже чорним листям і ніжним цвітінням, здатна виткати красивий «лісовий» килим у тіні;
  • Анаціліс, що нагадує міні-ромашки, з папоротеподібних листям, недовговічний, але швидко оновлюється самосівом;
  • Копитняк європейський, один з найяскравіших тіньовитривалих ґрунтопокривниї рослин, виділяється незвичайною бутоноподібною формою листя.

Більше цікавих статей на тему:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *