Як виростити лимон в домашніх умовах

Як виростити лимон в домашніх умовахВаша мета – виростити домашній лимон, щоб він став цікавим елементом інтер’єру і навіть сподіваєтеся поласувати вітамінними плодами з лимонного дерева? З чого ж тоді почати? Якщо немає бажання або можливості купити цитрусове дерево, то найпростіший спосіб – виростити лимон з кісточки. Сьогодні ми докладно обговоримо як з кісточки виростити лимон в домашніх умовах, як доглядати за домашніми цитрусовими і що треба робити, щоб кімнатні лимони почали плодоносити.

Вирощування цитрусових

Родина лимона – субтропічні ліси, де він виростає в дикому вигляді. Протягом багатьох століть люди намагалися поширити його на землях Європи. Двадцяте століття відзначилося дослідами генетиків. Вчені добре попрацювали над виведенням сортів, що добре плодоносять в північних широтах і в кімнатних умовах.

Сьогодні домашнім лимоном нікого не здивуєш. Завдяки зусиллям професійних селекціонерів і квітникарів-аматорів кімнатний лимон з’явився в багатьох домашніх оранжереях і просто на підвіконнях. Цитрусові кімнатні рослини в інтер’єрі завжди виглядають чудово, але вони радують нас не тільки відмінним зовнішніми виглядом, але і їстівними плодами.

Цитрусове дерево є вічнозеленою, вологолюбною, тіньовитривалою рослиною. У кімнаті активно починає рости в лютому-березні, припиняє – в листопаді. Розмножується лимон наступними способами:

 • Насінням – кісточкою, вийнятої з плоду.
 • Вегетативно – живцями, щепленням, відводками.
Цитрусові кімнатні рослини в інтер'єрі завжди виглядають чудово, але вони радують нас не тільки відмінним зовнішніми виглядом, але і їстівними плодами

Цитрусові кімнатні рослини в інтер’єрі завжди виглядають чудово, але вони радують нас не тільки відмінним зовнішніми виглядом, але і їстівними плодами

Як виростити лимон з кісточки в домашніх умовах?

Чисто теоретично, насіння лимона потрібно використовувати тільки свіжозібрані. Їх потрібно відбирати зі зрілих плодів, що не мають ознак захворювань. Але до нас лимони потрапляють з супермаркетів та базарів. Такі плоди точно не назвеш свіжозібраними. Як бути? Підсохлі, та ті що пролежали місяць при кімнатній температурі насіння значно втрачають свіжість, але все-таки проростають.

Щоб стовідсотково виростити лимон вдома, треба запастися не однією-двома кісточками, а набагато більшою їх кількістю. З десятка кісточок кілька росточків обов’язково повинно з’явитись.

Не бійтеся вирощувати відразу багато саджанців. Не факт, що всі ваші лимони з кісточки в домашніх умовах доживуть до плодоношення. Деякі загинуть через хвороби, інші постраждають, коли ви будете їх прищеплювати.

Починаємо вирощувати домашній лимон з кісточки наступним чином:

 • Купуємо спеціальний грунт або готуємо грунт самостійно з річкового піску, дернової землі, перегною.
 • Підготовлену грунтову суміш розкладаємо по окремим маленьким горщечкам або стаканчиках.
 • Кісточки висаджуємо в зволожений грунт на глибину 3 см.
 • Накриваємо зверху плівкою для створення кращого мікроклімату.
 • Чекаємо появи паростків, які з’являються приблизно через 3 тижні.
 • Якщо з однієї кісточки лимона виростає 2 пагони, один (який слабший) – слід видалити.

Вирощування цитрусів подібним способом – найпростіший і надійний варіант в домашніх умовах. Треба відзначити, що подібним методом вирощуються і домашні мандарини.

Цитрусові рослини, отримані з насіння, адаптуються до кімнатних умов краще, виявляються більш витривалими і життєздатними в порівнянні з живцюванням або прищепленням. З кісточок виростають повноцінно плодоносні культурні саджанці. Єдиний їхній недолік – вони пізно починають давати плоди.

Не бійтеся вирощувати відразу багато саджанців. Не факт, що всі ваші лимони з кісточки в домашніх умовах доживуть до плодоношення. Деякі загинуть через хвороби, інші постраждають, коли ви будете їх прищеплювати.

Не бійтеся вирощувати відразу багато саджанців. Не факт, що всі ваші лимони з кісточки в домашніх умовах доживуть до плодоношення. Деякі загинуть через хвороби, інші постраждають, коли ви будете їх прищеплювати.

Догляд за саджанцями лимона

Проростити лимон з кісточки – не складно, проблематичніше буде далі доглядати за ним. При появі проростків плівку поступово прибирають, привчаючи їх до кімнатних умов.

Регулярний догляд за домашнім лимоном означає, що його:

 • Поливають помірно, не допускаючи перезволоження, щоб не викликати загнивання коренів. У спекотну погоду полив здійснюють 3 рази на тиждень, взимку зменшують до 2 разів.
 • Протирають листя цитрусових від пилу щотижня, регулярно обприскують їх водою.
 • Розташування біля батареї вимагає додаткового зволоження повітря.
 • Повертають лимон поступово на 2 см на місяць навколо своєї осі, щоб не було різкої зміни світлового режиму для листя.
 • Пересаджують кімнатний лимон щороку навесні в горщик більшого розміру. Не можна відразу садити рослину в горщик не за розміром.

Хороший приріст дає підживлення спеціальними добривами для цитрусових з додаванням мікроелементів цинку, бору, марганцю – раз на 2 тижні.

Щоб лимон з кісточки не перетворився на дике густе дерево, крону необхідно постійно формувати. Центральний пагін на відстані 20 см від землі обрізають. Гілки другого порядку, які при досягненні ними 18 см прищипують. Процес проводять до тих пір, поки не з’являться пагони четвертого порядку. На них закладаються квіткові бруньки, і починається плодоношення.

Хороший приріст дає підживлення спеціальними добривами для цитрусових з додаванням мікроелементів цинку, бору, марганцю - раз на 2 тижні.

Хороший приріст дає підживлення спеціальними добривами для цитрусових з додаванням мікроелементів цинку, бору, марганцю – раз на 2 тижні.

Кімнатний лимон – шкідники та хвороби

Лимони, вирощені в домашніх умовах, найчастіше вражаються щитівкою, павутинним кліщем, попелицею, червецем. Всі ці шкідники живляться соком рослини, викликаючи всихання листя, викривлення пагонів.

Щоб не дати шкідникам погубити лимонне дерево, слід проводити наступні загальні заходи боротьби:

 • Знімати шкідників зі стебла м’якою зубною щіткою, з листочків ватяними паличками, попередньо змоченими мильним розчином анабазіну-сульфату.
 • Змивати розчин з рослини через добу. Повторювати обробку через тиждень.
 • При великій чисельності шкідника деревце обробляти настоєм чистотілу, тютюну, цибулиння або препаратами Актеллік, Дітокс, Фітоверм. Користуватися препаратами для знищення комах-шкідників потрібно гранично акуратно, так як це найсильніші отрутохімікати.

Самі поширені хвороби кімнатних цитрусових – грибок сажі, гоммоз. Чим вони небезпечні для домашнього лимона? Сажистий грибок покриває листя темно-сірим нальотом, порушуючи нормальне живлення рослин. Гоммоз утворює камідь, витікаючу з пошкоджень кори, викликаючи всихання листя і гілок.

Хвороби кімнатного лимона лікуються:

 • Зачисткою хворого місця, обробкою мідним купоросом.
 • Замазуванням садовою пастою-замазкою.
 • Протиранням мокрою ганчіркою (якщо грибок).
 • Боротьбою з комахами-шкідниками, вражаючими кору і листя.
 • Підживленням складними добривами для підтримки життєздатності деревця.

Починаючому садівникові поради як боротися з хворобами домашнього лимона можуть видатися незрозумілими, але тут немає нічого складного. У всіх спеціалізованих магазинах ви знайдете запропоновані препарати, а на упаковках докладні інструкції. Якщо є конкретні питання як виростити лимон з кісточки, як доглядати за ним, не соромтеся задавати їх на форумах квітникарів. Вам обов’язково допоможуть!

Самі поширені хвороби кімнатних цитрусових - грибок сажі, гоммоз.

Самі поширені хвороби кімнатних цитрусових – грибок сажі, гоммоз.

Живцювання лимонів для швидкого плодоношення

Навіщо потрібно живцювання? Лимони, вирощені таким методом, швидше починають плодоносити. Єдиний мінус – майбутнє деревце повинно звикнути до нових умов проживання.

Якщо у вас вже є певний досвід в квітникарстві, то виростити плодоносний лимон живцюванням буде нескладно:

 • Найкращий час пророщувати корінці у живців – березень-квітень. Живці беруться тільки з плодоносного лимона.
 • Посадковий ящик готують заздалегідь. Роблять у ньому невеликі отвори. Для дренажу застосовують промитий керамзит, куски цегли або щебінку. Потім насипають пошарово річковий пісок 1,5 см, поживну суміш 6 см, закінчують піском 2 см.
 • Живці заготовляють з минулорічного приросту. Роблять косий зріз, замазують його теплим воском або садовим варом. Гілочки ділять на кілька частин по 4 бруньки на кожній.
 • Перед висадкою в грунт нижні частини живця занурюють на добу в розчин гетероауксину. Посипають деревною золою, садять в підготовлений грунт на відстані 15 см по одному, залишаючи на поверхні 2 бруньки.
 • Щільно притискають навколо них землю, обприскують теплою водою. Створюють міні-парник, накриваючи плівкою. Для кращого вкорінення необхідний невеликий обігрів знизу.
Якщо у вас вже є певний досвід в квітникарстві, то виростити плодоносний лимон живцюванням буде нескладно

Якщо у вас вже є певний досвід в квітникарстві, то виростити плодоносний лимон живцюванням буде нескладно

 • Навколо живців підтримують температуру близько 25 ° C. При більш низькій – листя опадає, погіршується їх стан, час вкорінення збільшується вдвічі, відсоток приживлюваності знижується.
 • Протягом перших 2-х тижнів листя обприскують водою 4 рази за день, потім зменшують до двох. Плівку періодично піднімають, парник провітрюють. При дотриманні всіх умов через місяць у лимона відростає хороша коренева система.
 • Укорінені живці пересаджують по одному в горщики з глини з використанням дренажного шару і живильної землі. Щоб збільшити розгалуження, центральний корінь прищипують.
 • Встановивши рослину в новій ємності, обережно присипають грунт до коріння, притискаючи її рукою. У кілька прийомів поливають теплою водою, щоб земля осіла.
 • Обприскують листя, ставлять на 2 тижні в затінок. Після цього поступово привчають молоді деревця до світла.

З часом багато процесів по догляду за цитрусовими ви почнете робити на інтуїтивному рівні, позначиться досвід. Вирощування кімнатного лимона в домашніх умовах – цікаве і захоплююче проведення часу. Для багатьох це стає хобі на багато років, може бути це і ваше нове захоплення?


Більше цікавих статей на тему:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *