Як і коли краще садити малину, та доглядати за нею?

Як і коли краще садити малину, та доглядати за нею?

Відразу хочеться сказати, що малину можна садити протягом всього сезону: не тільки навесні або восени, але навіть і влітку. Тут же важливо відзначити, що кращий час для посадки малини – це осінь. Не менш важливо не тільки посадити малину правильно, але й дотримуватися нехитрих правил по догляду за цією невибагливою культурою. Тоді вона відгукнеться вибуховою врожайністю, особливо якщо у вас підібрані хороші сорти. Правильний догляд та хороший сорт – і ви завжди будете з урожаєм. Тому, у цій публікації, поговоримо про те,  коли найкраще садити малину, як правильно це робити, та як доглядати за малинником протягом всього сезону, для того, щоб постійно отримувати великий урожай.

Коли краще садити малину?

Весна: Розмножувати малину трав’янистими зеленими пагонами починають, коли вони досягають висоти 20 см. Викопують такі, у яких в підземній частині вже утворилися молоді корені білого кольору.

Занадто високі пагони вкорочують до 20 см. Найкращий час весною для посадки малини – це травень. У цей вже може стояти суша і спека, тому щоб розсада не засохла, її доводиться поливати до того моменту, поки вона приживеться.

Літо: Літом рекомендується висаджувати малинові саджанці, вирощені в контейнерах, якщо такі потрапили до вас, і «просиділи» з волі обставин у них до літа. Такі рослини встигають прижитися до осені. Зиму зустрічають цілком розвиненими екземплярами.

Осінь: Осінню можна починати посадку малини, коли рослина визріла, тоді на кореневій шийці відмінно видно бруньки заміни. Коли визріє саджанець, залежить від сорту. Як правило, у ранніх сортів це відбувається до середини вересня, в інших – трохи пізніше, тому посадку можна розтягнути до середини жовтня. Але кращі строки посадки – кінець вересня-початок жовтня. Так у рослини є більше часу, щоб вчасно вкоренитися до холодів і в новому сезоні активно рушити в ріст.


Думки про терміни посадки малини різняться, тому дискусії, коли садити малину, не припиняються. Але вважається, що весняна посадка не має особливих переваг перед осінньою. Посаджені навесні саджанці, досить довго приживаються, оскільки на них вже є невеликі листочки. Травмоване коріння, що не прижилося не здатне забезпечити водою рослину, а спекотна і суха погода може влаштувати малині додаткове випробування.

Як зберегти саджанці взимку?

Якщо цінні саджанці малини потрапили до вас у невідповідний момент і час коли можна садити малину пройшов, їх можна помістити на зберігання до весни. Перевірте коріння: вони повинні бути живі – світло-коричневого кольору. Їх поміщають в трохи вологу тирсу, насипану в поліетиленовий мішок, який залишають відкритим і ставлять у холодне приміщення. Для цього, наприклад, підійде підвал, де зберігають овочі. Сама відповідна температура для зберігаються саджанців малини зимою + 4 градуси.

Як садити малину?

Під малинник відводять захищені від холодних вітрів, світлі ділянки. Хоча малина стійко виносить півтінь, але плодоносить при цьому все-таки гірше: пагони сильно витягуються, плодові бруньки в основному формуються на невизрівших верхівкових пагонах, де більше сонця. Такі бруньки часто гинуть взимку або вимагають обрізки через високу довжину пагонів.

Аграрії давно відмовилися від такого способу посадки малини, як «для кожного саджанця – своя лунка» і садять її в траншеї. Цей спосіб більш трудомісткий, але він виправдовує себе, надалі підвищує врожайність та полегшує догляд.

Траншеї, шириною 50 см і глибиною 40 см, готують заздалегідь, днів за 20 до посадки.

Траншеї підживлюються поживною сумішшю: на дно шаром 10 см укладається компост або перепрілий гній, поверх нього рівномірно розсипається подвійний суперфосфат. Можна внести трохи золи, рекомендується це робити і в плодоносному малиннику, розкидавши золу по поверхні ґрунту, це покращує смак ягід. Але перестаратися з нею не варто, оскільки малина любить нейтральні або слабокислі ґрунти. На лужному ґрунті вона може відчути брак магнію або заліза, може розвинутися кореневий рак. Азотні добрива ця культура не любить, вони навіть шкодять при укоріненні, розвитку і зимівлі.

Раціонально розташувати траншеї з півночі на південь, щоб по ходу сонця кущам діставалося якомога більше тепла.

В траншеї висаджують всього один ряд рослин. Відстань між рядами повинна бути близько 0,7 м, між саджанцями – 30 см. Під час висадки, корені малини слід розрівнювати, для кращого їх прийняття.

Міжряддя, при боротьбі з бур’янами, періодично потрібно культивувати, глибоко не копаючи, оскільки коренева система малини розташована близько до поверхні. Можна вистилати їх руберойдом або старим лінолеумом, але краще мульчувати тирсою або торфом.

Найбільш відповідними для малини є легкосуглинисті родючі, вологозатримуючі, добре дреновані грунти. Вона добре росте і на супіщаних, піщаних грунтах, але за умови щорічного внесення чималої кількості органіки і регулярних поливів.

Аграрії давно відмовилися від такого способу посадки малини, як «для кожного саджанця - своя лунка» і садять її в траншеї.
Аграрії давно відмовилися від такого способу посадки малини, як «для кожного саджанця – своя лунка» і садять її в траншеї.

Як доглядати за малиною?

За зовнішнім виглядом малини можна сказати, що їй необхідно. Наприклад при нестачі азоту перестають рости пагони, листочки залишаються маленькими і стають світло-жовтими. Якщо азоту в надлишку, то дозрівання пагонів затягується і вони можуть загинути при перших же заморозках. Якщо малині не вистачає калію, то листя помітно дрібніють, коробляться і стають бурими. Якщо пагони стали тонкими і листя в середині почервоніли, значить не вистачає фосфору. Якщо навесні бруньки починають відмирати, значить ягоді терміново потрібен бор.

Малина дуже любить розпушування, це дуже впливає на підвищення рівня врожайності. Бажано прорихлювати малинник 5-6 разів за літо, заодно проводити боротьбу з бур’янами.

Глибину розпушування потрібно контролювати не глибше 10-ти см, коріння у рослини дуже близько до поверхні і їх легко пошкодити.

Після обробки відразу мульчують малинник, підходить перегній, листя, різана солома, головне, щоб в мульчі не було насіння бур’янів.

Для малини добре використовувати органічні добрива. Навесні і восени потрібно вносити компост або гній по 3-4 кг на квадратний метр. Восени в гній можна додати суперфосфату, на 1 кг 20-25 г добрива. Якщо у рослин недолік магнію можна додати доломітового борошна 40-50 г на квадратний метр.

У період формування зав’язі, малину можна підгодовувати курячим послідом, розвести у відрі 1 до 15-ти. Одного відра вистачає на 4-5 кущів.

Для цієї ягоди важливий полив, в посушливе літо бажано поливати 2-3 рази на тиждень. Обов’язковий полив під зиму, по 1,5-2 відра під кущ.

Як доглядати за малиною восени?

Після збору врожаю відплодоношені гілки краще відразу вирізати, щоб не заважали молодим паросткам. А зайві пагони вирізати навесні, оскільки за зиму багато з них підмерзають.

При настанні стійких заморозків ягоду потрібно вкрити. Потрібно видалити все листя і пригнути кущі до землі, також бажано пришпилити товстим дротом, загнутим у вигляді літери U. Зверху вкласти шаром соломи.

А як обрізати малину восени, Ви можете дізнатись, прочитавши матеріал «Як обрізати малину восени. Чому важлива осіння обрізка?»

Ось загалом і весь догляд за малиною, часу багато не займає.


Більше цікавих статей на тему:


2 thoughts on “Як і коли краще садити малину, та доглядати за нею?

  1. Планую теж займатись малиною, зараз роблю збір інформації по догляду, посадці і т.д. Натрапив на Вашу статтю, досить інформативна стаття, дякую)))

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *