Ранньою весною, зазвичай, починаються садово-городні роботи. В цей же час настає найкраща пора висаджувати виноград. Одне з найпопулярніших питань, яке задають садоводи любителі у цей період на сторінках тематичних форумів, спільнотах, у блогах, на кшталт нашого, це – як садити виноград саджанцями навесні? Адже, потрібно все зробити правильно – купити саджанці винограду, знайти хороше місце, підготувати яму, та й з рештою посадити правильно саджанець. Цілком може здаватись, що ця справа надзвичайно важка. Але не все так складно, оскільки при правильному підході, це все під силу навіть новачку садоводу. Головне чітко розуміти що і за чим потрібно робити.
Коли садити виноград весною чи восени?
Відразу вартує сказати, що хоча для висадки молодих саджанців винограду в грунт будуть оптимальними як і весняний, так і осінній сезони, проте більшість садівників з досвідом стверджують, що садити саджанці винограду найкраще, саме навесні.
Весняний період посадки виноградника має свої позитивні та негативні сторони. Ось декілька переваг весняної посадки винограду:
- Виноградний кущ окріпне до наступної зими, його коренева система розвинеться та буде здатна не тільки забезпечити його поживними речовинами, але і вже на наступний рік забезпечить отримання першого врожаю.
- Тепло та достатня кількість вологи дозволяють більш якісно підготувати місце для посадки, заготовити матеріали для підгодівлі та мульчування.
- Вирощувати сорти при весняній посадці вигідніше – на другий рік рослина починає плодоносити, а на третій рік вона здатна дати повноцінний урожай. При осінній посадці кущі починають плодоносити з затримкою як мінімум на 1 рік.
Але, крім позитивних сторін потрібно бути готовим і до несприятливих моментів:
- При різкому підвищенні температури повітря навесні, як це спостерігається останні декілька років, може виникнути брак вологи та буде потрібен додатковий полив.
- Посадка винограду навесні буде потребувати додаткового мульчування грунту та внесення органічних і мінеральних добрив у більших кількостях.
- При придбанні саджанців винограду на ринку чи в садовому центрі велика ймовірність покупки хворих або зіпсованих морозом рослин.
- При посадці рослин з зеленим листям вони стають об’єктом уваги тварин і комах, тому доведеться уважно стежити за пагонами та забезпечити захист від непроханих гостей.
Оптимальні терміни посадки винограду весною в Україні
Виноград – рослина теплолюбна, тому тут важливо правильно визначити найбільш оптимальний період для посадки, як за термінами так і за погодними умовами, щоб у відкритому грунті саджанець відчував себе комфортно:
- Для більшості регіонів України, для весняної посадки у відкритий грунт саджанців винограду, оптимальним вважається травень місяць. Зазвичай це друга-третя декада, коли весняні дощі достатньо наситять грунт, а повітря прогріється до +15-17 середньодобових градусів.
- А от для південних районів України та Закарпаття, оптимальні терміни настають вже у другій декаді квітня. В цей час температура повітря прогрівається до +15 градусів, в той час як температура грунту може досягати на сонячних ділянках і +20-22 градусів. Однак в цей момент ризик нічних заморозків ще надзвичайно великий, тому рекомендується при посадці в ранні терміни передбачити матеріал для укриття рослин на ніч.
Коли саме садити саджанці винограду весною, буде залежати не лише від того, у якому регіоні України ви проживаєте, а й також від стану самих саджанців – наскільки вони є міцними та розвинутими.
Загалом, однорічні саджанці, у яких уже здеревів стовбур, можна висаджувати у грунт з вже навіть з кінця квітня, а з середини травня і аж до середини червня, можна висаджувати молодий зелений вегетуючий виноград.
А от добре підготовлені саджанці з розвиненою кореневою системою та визрівшою лозою, можна садити цілу весну, та навіть початок літа. Єдине, що розпочинати весняні посадки винограду потрібно лише тоді, коли ризик нічних заморозків зводиться до мінімуму, а середньодобова температура досягає +15-17 градусів.
Який сорт винограду вибрати для вирощування
Для вирощування винограду в приватному господарстві для дачі або присадибній ділянці, найкраще вибирати невибагливі сильнорослі сорти, стійкі до хвороб і шкідників і які дають щедрий урожай. Також потрібно враховувати регіон, де буде рости виноград, і погодні умови в ньому. Всі ці характеристики легко знайти в описі того чи іншого сорту.
Найбільш популярні для вирощування на ділянках сорти Аркадія, Аладдін, Дружба, Талісман, Тимур, Гарольд, Імпульс, Плевен, Кодрянка, Пам’яті Негруля, тощо.
Як вибрати саджанець винограду
При покупці саджанця для весняної посадки в садовому центрі або в розпліднику рекомендується в умовах континентального клімату України, звертати увагу передовсім на хороший задерев’янілий держак винограду з розвиненим кореневищем.
Основа успіху – здоров’я саджанця. Філоксера – найжахливіший серед усіх паразитів, любить чіплятися до коріння, а потім заражати всю плантацію. Тому при покупці саджанців, потрібно уважно оглядати стан кореневої системи. Вона повинна бути добре розвинутою.
При покупці вегетуючого саджанця обов’язково потрібно подивитися на терміни посадки рослини в контейнер і наявність інформації про підживлення. Якщо є можливість, рекомендується розгорнути упаковку та оглянути зразок перед тим, як купити. Коренева система повинна бути добре розвинена.
Де краще посадити виноград
Якщо ви вирішили обрати місце винограду біля будинку або будь-якої іншої споруди, то краще, при можливості, розміщувати його з південної, південно-західної або західної сторони. В цьому випадку вдень стіни будівлі будуть прогріватися сонцем, а вночі віддавати тепло рослині. Це дає можливість отримати урожай раніше і навіть вирощувати теплолюбні південні сорти.
Якщо ж виноградник планується розташувати на нерівній відкритій ділянці, то, знову ж таки, краще вибирати схил, звернений на південь, південний захід або захід. Небажано висаджувати виноград в нижній частині схилу, так як там рослини сильніше уражаються заморозками.
Не варто садити виноградний поблизу великих дерев. Залежно від розміру дерева і його кореневої системи, оптимальною буде віддаленість від 3 до 6 метрів.
Як посадити виноград навесні саджанцями – покрокова інструкція
Отже, коли температурний режим стає сприятливим, а загроза заморозків минула, ви визначились з сортом винограду, та придбали хороші і здорові саджанці, слід приступати до їх висадки у відкритий грунт.
Розглянемо спосіб посадки винограду весною, який орієнтований на висадку активно зростаючих саджанців з розвиненою кореневою системою та зеленими пагонами. Умовно весь процес можна розділити на три важливі моменти:
- підготовка посадкової ями;
- посадка винограду;
- здійснення догляду за саджанцем.
При підготовці посадкової ями покроковий алгоритм робіт наступний:
- Проводиться вибір місця посадки.
- Розчищається простір навколо, виноград дуже вимогливий до світла та тепла, потрібно підібрати місце так, щоб нічого не затінювало рослину.
- Відстань від фундаменту будівлі, стіни, огорожі до рослини має бути 2-2,5 метра, до дерев 3-6 метрів, до високорослих чагарників 2-4 метри.
- Готується посадкова яма, орієнтовними розмірами 80 на 80 см, глибина залежить від типу грунту – для суглинку та чорнозему зазвичай це 80 см, для піску та піщаних грунтів глибина може досягати 1 метра.
У чорноземі та суглинках на дні посадкової ями потрібно зробити декілька шарів:
- Перший шар для дренажу, тут краще використовувати керамзит, гальку, щебінь, або навіть биту цеглу. Для піщаних грунтів робити цього не потрібно, тут, навпаки потрібно насипати до 25-30 см глини, щоб затримувати вологу. В цей же дренажний шар можна вставити звичайну каналізаційну трубку, діаметром 55 мм, це допоможе поливати та живити вологою безпосередньо кореневу систему винограду.
- Другий шар з родючого грунту (верхній шар грунту, що отриманий в процесі копання посадкової ями, з додаванням попелу, перегною або мінеральних добрив – буде описано у наступному розділі). Він насипається висотою до 15 см і щільно притоптується.
- Третій шар рекомендується насипати також з родючої землі але з меншою кількістю добрив. На ньому і буде посаджений саджанець.
- Четвертий шар з нижнього шару грунту, можна в перемішку з піском.
Кожен шар ретельно поливається водою в процесі підготовки, та трамбується.
Схему підготовки посадкової ями під виноградний саджанець, можна побачити на іллюстрації нижче:
Під час посадки підготовленого саджанця, його кореневу систему слід акуратно та рівномірно розправити по всій площі посадкової ями. Така дія дозволить максимально збільшити площу «харчування» для рослини.
Присипають саджанець землею, змішаною з перегноєм, приблизно до середини стовбура і ущільнюють землю навколо. Далі яма засипається до країв звичайною землею та поливається.
Саджанці слід притінити та кожен день поливати (найкраще через встановлену попередньо трубку). Також необхідно рихлити землю та мульчувати її тирсою або соломою. Це дозволить зберегти вологу, яка влітку так необхідна молодому винограду.
Як і чим удобрити грунт
Інструкція до кожного сорту винограду, який продається в садових центрах, часто звертає увагу на те, що при посадці не рекомендується використовувати органічні добрива, які не пройшли процес бродіння. Так при посадці використовувати гній або курячий послід в чистому вигляді не можна. Однак перепрілий гній з успіхом може бути внесений в грунт при посадці.
Для активного росту кореневої системи рекомендується внесення від 100 до 300 грам суперфосфату, в нижній шар грунту, що закладається на дно ями. Середній показник внесення сульфату калію 200 грам на один кущ.
Керівництво по садівництву рекомендує, крім цього, обов’язково внести 1-2 кг деревної золи в лунку перед посадкою.
Догляд за виноградом у перший рік після посадки
Який би не був сорт винограду, і як би не сприяла погода, в перший рік виноградна лоза потребує додаткового догляду та підтримки.
Щоб на осінь кущ був здоровим і розвиненим необхідно:
- забезпечити своєчасний полив;
- забезпечити при кожному другому поливі підживлення рослини органічними та мінеральними добривами;
- у червні та на початку серпня виконати обробку комплексними препаратами для захисту від грибкових інфекцій;
- потрібно не тільки посадити, але і забезпечити стабільний ріст лози, для цього рекомендується встановити на відстані 0,5-0,7 метра від куща лист фанери або ДСП так, щоб він грав роль захисної стінки з північного боку;
- у перший рік потрібно залишити тільки один пагін, всі інші потрібно видаляти;
- не можна допускати, щоб в перший рік кущ мав зав’язь, суцвіття потрібно відразу видалити.
Запам’ятайте – перший рік є дуже важливим для росту лози – тільки дотримання правил агротехніки та грамотний підбір посадкового матеріалу можуть цілком гарантувати успіх.
Часті помилки новачків
У перший рік після посадки новачки зазвичай не надають значення підв’язці лози, а разом з тим, буквально з перших сантиметрів необхідно почати формування пагонів, зафіксувавши їх на шпалері.
При посадці часто неправильно розміщують кущі, зменшуючи відстань до 1-2 метрів. Робити це категорично не можна, висаджувати виноград потрібно відразу на постійне місце, в іншому випадку при пересадці він травмується, через що падає врожайність.
Організовуючи полив потрібно пам’ятати, що у всьому потрібно міра. Недостатній полив – знижує темп росту рослини, а надлишковий призводить до ураження коренів, розвитку грибкових захворювань.
Разом з тим, незважаючи на те, що це процес дуже трудомісткий, результати праці будуть видні буквально через 1-2 роки. Тому дотримання всіх тонкощів і нюансів процесу посадки винограду саджанцями весною, забезпечать правильний розвиток рослини та рясне плодоношення.