Перша грядка початківця городника – поради новачкам

Перша грядка початківця городника - поради новачкамЯкщо ви ще зовсім недавно придбали дачну ділянку і хочете поповнити ряди городників-любителів, але ще не знаєте, як закласти перші грядки – не впадайте у відчай. Ми допоможемо вам звернути увагу на головні моменти, необхідні для створення городу мрії.

Отже, у вас з’явилась заміська ділянка. Ви вже напевно знаєте, що вирощування зелені та овочів вимагає терпіння та працьовитості. Але ж так не терпиться приступити до перших посадок! Початківці дачники уявляють догляд за городом просто й невигадливо: купив насіння, кинув їх в землю, полив і чекаєш сходів. Однак без знання азів догляду за рослинами і принципів вирощування ви ризикуєте отримати масу проблем замість бажаного врожаю. Ми розповімо про те, як можна уникнути таких проблем.

Ретельний огляд ділянки

Настав час поглянути на ділянку «іншими очима», ніж в той час, коли ви купували її. На які сторони світу вона орієнтована? Чи достатньо світла потрапляє на неї протягом дня, чи не закривають її дерева та споруди? Наскільки ділянка захищена від вітру? Який грунт там переважає? Відповідаючи на ці питання, ви повинні скласти так званий «паспорт» ділянки і чітко позначити все по пунктах.

Влітку сонце повинно освітлювати ділянку мінімум 8-10 годин

Влітку сонце повинно освітлювати ділянку мінімум 8-10 годин

Місце для городу повинно бути рівним і вибране з таким розрахунком, щоб на нього попадала максимальна кількість світла протягом всього дня. Це не повинно бути низинне місце (там буде накопичуватися вода), але і не височина (там вологи буде постійно не вистачати).

Аналіз грунту

Для ведення особистих господарств рідко виділяють родючі ділянки. Проте необхідно якомога більше дізнатися про характеристики грунту, на якому вам належить працювати, щоб визначити набір культур, які можна буде на ньому вирощувати. Для початку потрібно визначити його склад і кислотність.

Отримати точні дані про склад грунту дозволить спеціальний детальний аналіз, який зазвичай проводять фахівці. Але приблизну інформацію можна зібрати і своїми силами.

Будь-який грунт – це суміш піску, мулу та глини. Структуру і властивості грунту (і що найважливіше – родючість) визначає те, в яких пропорціях представлені ці три компоненти. Хороший грунт володіє достатню водо та повітропроникністю, краще зберігає тепло, вологу і поживні речовини.


Які типи грунту зустрічаються на присадибних ділянках?

  • Піщані. Вони швидко прогріваються, добре вентилюються і їх досить легко обробляти. Але такий грунт швидше промерзає, в ньому погано затримується вода, а поживні речовини швидко вимиваються, тому піщані ґрунти вважаються бідними. Визначити її досить просто: зовні піщаний ґрунт – це сухий порошок, який розсипається в руках. Якщо його трохи змочити, то видно, як вода різко і швидко вбирається. При спробі що-небудь «зліпити» з піску виходять тільки дуже розсипчаті «кульки».
  • Супіщані. У таких грунтах містяться дрібні частинки (алевритовий пил і глина), тому вода в них затримується трохи довше, в іншому ж характеристики аналогічні піщаному грунті. При змочуванні такого грунту, з пісчаної маси можна виділити окремі щільні згустки, які швидко розсипаються в руках.
  • Глинисті грунти. Такий грунт володіє трішки «сповільненою» реакцією. Він досить довго зберігає вологу, повільніше прогрівається навесні і слабкіше промерзає з настанням холодів. У ньому добре зберігаються добрива та поживні речовини, що забезпечує рослини необхідним харчуванням. Розтерти глинистий грунт в пальцях можна з великими труднощами, а при намоканні з грудки глини можна легко зліпити кульку.
  • Суглинкові грунти є «золотою серединою» серед всіх типів грунтів. Всі три компоненти – глина, мул, пісок – в них містяться приблизно в рівних пропорціях. Саме суглинок ідеально підходить для вирощування овочів, оскільки забезпечує хороші дренажні та вологоутримуючі властивості. Суглинкові грунти бувають трьох підвидів: легкого, середнього та важкого. Особливо добре підвид визначається при «мокрому» способі перевірки (для цього треба змочити грудку землі). З легкого суглинку не вийде зробити кульку – вона розсиплеться на окремі частини. Середній суглинок дозволить згорнути невелику кульку, яка теж розпадеться на сегменти. А ось з важкого суглинку можна згорнути кульку і на ній тільки місцями будуть помітні тріщини.
  • Торф’янисті ґрунти – це непоганий, але недовговічний природний матеріал. Такі грунти утворені на місці боліт з рослинних залишків і відмінно накопичують вологу, затримуючи її біля коріння рослин. Втім, торфовища володіють високою кислотністю і рідко містять корисні речовини, що призводить до дефіциту магнію та виникненню грибкових захворювань. При намоканні і спробі стиснути шматок торф’янистої грунту нагадує щільну губку.
Приблизну інформацію про грунт можна зібрати і своїми силами

Приблизну інформацію про грунт можна зібрати і своїми силами

Кислотність грунту

Тепер поговоримо про кислотність грунту. Грунт будь-якого виду може бути слабокислим, нейтральним або лужним. Для овочів оптимальним вважається рівень pH 6,5-7. Якщо показники знаходяться в районі 4-6,5 – це вказує на кислий грунт, а між 7 і 9 – на лужний грунт. Як же визначити кислотність?

  • Спосіб 1. За допомогою pH-тестера. Це спеціальний прилад, який продається в садових центрах і дозволяє з високою точністю виміряти рівень кислотності на ділянці.
  • Спосіб 2. Дізнайтеся, які рослини ростуть на ділянці. На кислих грунтах відмінно приживаються вересові (шотландський верес і еріка), лохина, журавлина, рододендрони, фіалки і камелії. На лужних грунтах найактивніше росте блекота, глуха кропива, кислиця, гвоздика, бузок і жасмин.
  • Спосіб 3. Киньте жменю землі в ємність з оцтом. Якщо на поверхні з’являться бульбашки, значить грунт нейтральний. Якщо до них додасться шипіння та піна, то це означає, що грунт кислий.

В основному на наших городах зустрічається кислий грунт, якому потрібне вапнування.

Створюємо грядки

При створенні грядок ви зможете вибирати відразу з декількох варіантів. Для новачків оптимальними будуть традиційні грядки, але можна поекспериментувати і зробити високі, вертикальні або грядки в контейнерах. Детальніше читайте у нашому матеріалі: 5 способів створення грядок на дачній ділянці.

Починайте з невеликих грядок, щоб оцінити свої сили і приблизну врожайність

Починайте з невеликих грядок, щоб оцінити свої сили і приблизну врожайність

  • Розташування. Грядки краще розташовувати з півдня на північ. Але найважливіше, щоб на них потрапляла максимальна кількість світла і волога затримувалася хоча б на короткий час.
  • Форма. Найпростіший варіант – прямокутні грядки. Можна, звичайно, зробити і фігурні, але перекопувати і доглядати за ними складніше.
  • Розміри. Оптимальною є ширина грядки 60-90 см, а довжину можна закладати практично будь-яку.
  • Висота. У перші кілька сезонів, поки будете набиратися досвіду, використовуйте звичайні грядки, що злегка піднімаються над землею.
  • Межі грядок. Між грядками повинна залишатися невелика смужка «нейтральної» землі. Зазвичай її залишають шириною 50-60 см. Щоб згодом межа не стерлась, її засипають гравієм шаром 15 см або близько того. Додатково поверх можна укласти шар руберойду.

Які рослини посадити на грядці

В першу чергу ті, які не потребують складного та витратного догляду і які можуть рости при мінімальній участі власника дачі. Ось кілька корисних порад початківцям городникам:

  • Не висаджуйте відразу багато рослин. Потренуйтеся на парочці найпростіших, заодно оціните «урожайний потенціал» грунту;
  • Грунт для посадки повинен бути вологим, пухким і містити органічні добрива;
  • Купуйте насіння тільки у офіційних дилерів і виробників.
Почніть свої городні експерименти з салату - за ним доглядати найпростіше

Почніть свої городні експерименти з салату – за ним доглядати найпростіше

Отже, які рослини слід висаджувати, щоб гарантовано насолодитися урожаєм:

  • Зелень (листовий салат, латук, шпинат, крес-салат). Ці культури настільки невибагливі, що деякі навіть висаджують їх вдома і тримають в горщиках на вікні, на балконі або в вертикальних ємностях. Їм потрібно мінімум грунту і бур’яни особливо не страшні – зелень, що активно розростається просто пригнічує їх, не даючи розвинутись. Зелень любить сонячне світло і помірний полив. Приступати до посадки потрібно ранньою весною, висаджуючи насіння безпосередньо в грунт;
  • Редис. Ще одна традиційно невибаглива культура. Редис стійкий до весняних заморозків, а висаджують його зазвичай в квітні, коли тільки верхні шари грунту звільняться від снігу та вологи. Насіння висаджують в борозенки на глибину 1,5-2 см на відстані 4-5 см один від одного. Не допускайте перезволоження грунту і стежте, щоб на рослину потрапляла максимальна кількість сонячного світла;
  • Горох. Цій культурі потрібна підтримка у вигляді опори, а в іншому вона здатна сама себе забезпечити всім необхідним. Горошинки закопуйте в землю на глибину близько 1 см, поливайте пару раз в тиждень і скоро ви побачите, як він почне витягуватися вгору, чіпляючись за опору.
  • Квасоля. Хоча вона і відноситься до теплолюбних культур, але досить швидко зростає, не вимагає догляду і при цьому привабливо виглядає. Лише подбайте про опору для цієї рослини.
  • Картопля. У перші рік-два обов’язково спробуйте висадити «другий хліб». При посадці в середині травня до кінця серпня можна зібрати перший урожай. Картоплини садять в лунки на глибину близько 20 см, залишаючи між ними відстань 50 см.

Серед інших порівняно нескладних для вирощування культур назвемо: буряк, часник, морква і гарбуз. А ось починати з помідорів, селери, огірків і капусти не рекомендуємо.

Надалі враховуйте, що до тіньолюбних рослин відноситься капуста, огірки, буряк, редис, горох і боби. У напівтемних ділянках садять м’яту, шавлія, цибулю і петрушку. А на залитих сонцем ділянках прекрасно себе почувають помідори, баклажани та перець.

Одними з найбільш складних в вирощуванні вважаються помідори

Одними з найбільш складних в вирощуванні вважаються помідори

Що стосується вибору сортів, то зазвичай радять вибирати ранні та ультраранні сорти овочів і зелені. Але це справедливо, тільки якщо на ділянці переважають піщані та супіщані грунти. Вони, як ви вже знаєте, добре прогріваються та вбирають вологу. Глинисті ділянки менш придатні для висаджування ранніх сортів.

Сподіваємося, наші прості поради та рекомендації допоможуть вам побороти страх і напругу перших тижнів і надалі ви будете отримувати від заміської ділянки лише задоволення.


Більше цікавих статей на тему:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *