5 способів створення грядок на дачній ділянці

5 способів створення грядок на дачній ділянціПерш ніж пересадити розсаду з підвіконь, подбайте про створення грядок. Ми пропонуємо звернутися до нових технологій, які допоможуть вам заощадити місце на ділянці. Яким з них віддати перевагу, вирішуйте самі.

Багато досвідчених городників знають, що на ділянці набагато продуктивніше створювати незвичайні грядки. По-перше, вони займають мало місця, а по-друге, кількість зібраного з них врожаю значно вища. Давайте розберемося, чим ще хороші незвичайні грядки.

Грядка з соломи

Грядка з соломи

Грядка з соломи

На ділянці роблять канавку шириною 80 і глибиною 15-20 см. На дно стелять щільний нетканий матеріал (спанбонд). Далі укладають солому, пов’язану пучками, так, щоб в результаті грядка височіла над рівнем грунту на 40 см.

Готову грядку проливають настоєм коров’яку (1:10), а потім накривають плівкою. Приблизно через тиждень температура соломи підніметься до 40-45 ° С. Після того як грядка «розігрілася», плівку знімають, а в соломі кілочком роблять поглиблення. Під час посадки рослини заглиблюють до листочків, присипають торфом.

Переваги грядок з соломи

 • Рослини швидше за формують потужну кореневу систему.
 • На них менше шкідників.
 • Після збору врожаю можна відправити вміст грядки в компост і отримати відмінне добриво.

Недоліки солом’яних грядок

 • Недовговічність. В умовах підвищеної вологості солом’яна грядка може швидко «перепріти».

Висока (американська) грядка

Висока (американська) грядка

Висока (американська) грядка

Високі гряди – улюблене спорудження американських фермерів. Це справжній порятунок для городників, у яких на ділянці погана земля. Сенс в тому, що ви не «воюєте», наприклад, з важкими глинистими грунтами, а створюєте новий, спеціально підібраний для конкретних культур.

Вибирають сонячне місце, визначаються з розмірами і формами грядки. Ширину роблять не більше 1,2 м – так можна легко обробляти грядку з будь-якого боку. Довжина може бути будь-якою, але глибина – не менше 15 см. Каркас для грядки роблять з дерева, пластика, цегли або шиферу, але можна спорудити і з колод.

На дно укладають тонку металеву сітку (з метою захисту від гризунів). Поверх – хмиз, картонні та паперові обрізки. Все це буде пріти, виділяючи при цьому тепло, а також служити відмінним дренажем.

Саму грядку наповнюють землею з компостної купи. Все ретельно поливають водою і закривають шаром родючої землі.

Переваги американських грядок

 • Грядка «тепліша» звичайної, тому рослини встигають дати урожай на 2 тижні раніше.

Недоліки високих грядок по-американськи

 • Потрібна велика кількість родючої землі для заповнення.

Грядка-бочка

Грядка-бочка

Грядка-бочка

Для тих, у кого міні-город і кожен метр землі на вагу золота, радимо спорудити грядку з бочки. На старій пластикової бочці (об’ємом, наприклад, 200 л) роблять розмітку для лунок (найкраще розташовувати їх в шаховому порядку) і прорізають отвори діаметром 15 см. Їх виходить близько 30.

В середину бочки ставлять колоду. Ємність засипають родючою землею (при цьому грунт потрібно добре утрамбувати). Після розгойдують колоду і акуратно витягують. Порожнє місце заповнюють щебенем. Такий прийом дозволяє рівномірно розподілятися воді при поливі.

Розсаду висаджують в лунки, заглиблюючи її до першого-другого листка.

Плюси грядки з бочки

 • Грядка займає зовсім мало місця.
 • Виглядає досить декоративно.
 • Ідеально підходить для зелені та томатів.

Мінус грядки-бочки

 • Не підходить для вирощування високорослих рослин.

Грядка-піраміда

Грядка-піраміда

Грядка-піраміда

Вам знадобляться старі дерев’яні ящики різного розміру, але обов’язково без дна, і металева труба (підібрати потрібну довжину). По всій трубі в шаховому порядку просвердлюють отвори діаметром 15 мм – при поливі вони дозволять воді рівномірно розподілитися по всій грядці.

Опісля трубу заглиблюють в грунт і нанизують на неї ящики, починаючи з самого великого. Кожен ящик після установки засипають землею. Виходить своєрідна конструкція, що нагадує дитячу пірамідку з трубою посередині. На ступенях піраміди висаджують садову суницю (полуницю), зелень, а також різні овочеві культури.

Перевага грядки-піраміди

 • Дозволяє отримати додатковий урожай в будь-якому місці, навіть поза городом.

Недолік високої грядки у вигляді піраміди

 • Досить трудомісткий процес по створенню конструкції.

Грядка-колесо

Грядка-колесо

Грядка-колесо

Грядка-колесо – оригінальне рішення для тих, хто любить вирощувати спеції, але шкодує віднімати землю у овочів. Якщо у вас є старе велике колесо від воза – вважайте, що вам пощастило. Його досить заглибити в землю, наповнити родючим грунтом і посадити між спицями 1-2 рослини кожного виду.

Якщо воза у вас немає, підійдуть звичайні гумові покришки. Досить вирізати боковини і заповнити грунтом. Ось і все – можна висаджувати розсаду.

Перевага грядки-колеса

 • Під такою грядкою зникають будь-які бур’яни, так що ви зможете не тільки зібрати по осені урожай, але і почистити свій город.

Недолік незвичайної грядки у вигляді колеса

 • Маленька площа для культур.,

Спробуйте зробити на ділянці незвичайні високі грядки своїми руками, і ви побачите, як зміниться ваш город. Та й рослини порадують небувалим урожаєм. Удачі!


Більше цікавих статей на тему:


One thought on “5 способів створення грядок на дачній ділянці

 1. Дякую, дуже цікаві публікації.
  Дружина прочитала і тепер заставляє робити такі грядки.
  Будемо пробувати.
  З повагою, Михайло.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *