Чому в квартирі холодно – як утеплити її самостійно

Чому в квартирі холодно, як утеплити її самостійно

Чому в квартирі холодно – це мабуть, найпоширеніше питання, яке багато хто задає з настанням холодів. Холод в квартирі здатний зіпсувати настрій найстійкішому оптимісту та викликати кашель навіть у «моржа». Насправді існує маса причин, за якими в приміщенні не просто прохолодно, але навіть морозно. У рамках даного матеріалу, спробуємо розповісти про декілька перевірених часом прийомів та методів, що допоможуть вам утеплити своє житло, зробивши його більш затишним

Якщо з включенням опалення у вашій квартирі стало не набагато тепліше, саме час з цим розібратися Але, перед тим, як щось робити, для початку варто проаналізувати, чому в квартирі холодно і де таїться джерело морозного повітря. Як вже було сказано, причин буває досить багато – проблеми з опаленням, холодна підлога, занадто тонкі стіни, нещільно підігнані двері, щілини під підвіконнями, неякісні або застарілі віконні рами – все це призводить до втрати тепла у квартирі, змушуючи господарів шукати способи, як усунути цю проблему. Ось кілька дієвих рішень, використавши які ви зможете утеплити своє житло, не витрачаючи на це якісь фантастично великі суми.

Звільняємо простір для тепла

Почнемо, напевне, з найголовнішої поради: щоб тепло надходило до кімнати, звільніть йому шлях. Для цього, відсуньте подалі від радіаторів всі меблі, замініть звичні довгі гардини на короткі, які будуть діставати тільки до підвіконня, і доповніть їх шторами з важкої, злегка ворсистої тканини: вовни, велюру, фланелі.

Щоб це саме тепло від радіатора не витрачалося марно, встановіть між ним і стіною екран: з пінофолу (спіненого матеріалу, одна сторона якого покрита фольгою), тонкої фанери, обклеєної металізованим картоном, або навіть звичайний шар рулонної фольги з найближчого супермаркету. Такі саморобні екрани допоможуть вам, направивши потік теплого повітря всередину кімнати.

Щоб це саме тепло від радіатора не витрачалося марно, встановіть між ним і стіною  спеціальний екран
Щоб це саме тепло від радіатора не витрачалося марно, встановіть між ним і стіною спеціальний екран

Утеплюємо двері

Холод в квартирі може з’являтися через нещільно прилеглі до стіни або просто старі вхідні двері. Потік холодного повітря день та ніч циркулює крізь нещільно прилеглі вхідні двері, здатний вистудити найтеплішу квартиру.

Перш за все необхідно заробити щілини по периметру дверної коробки – як правило, саме через них холодне повітря найчастіше потрапляє до приміщення. Зробити це можна за допомогою звичайної монтажної піни. Самі двері бажано обклеїти шаром тонкого утеплювача, поверх якого з допомогою декоративних дерев’яних планок закріпити прямокутник, викроєний з дерматину.

Якщо Ви роздумуєте, як утеплити залізні двері в квартиру, можна спробувати утеплити їх зсередини, тобто розібрати такі двері та встановити утеплювач у порожній простір. В якості утеплювача використовуйте мінвату або пінопласт. У випадку з пінопластом щілини потрібно заповнити монтажною піною.

Зазори між дверним отвором та самими дверима – досить поширене явище. Зараз будівельний ринок пропонує великий асортимент ущільнювачів, які допоможуть вирішити цю проблему. Найкраще брати ущільнювачі на самоклеючій основі.


Ці способи утеплення вхідних дверей допоможуть знизити втрату тепла в квартирі на 30-40% та підвищити температуру в ній, щонайменше на 5-10°.

Зазори між дверним отвором та самими дверима найкраще утеплити ущільнювачем на самоклеючій основі
Зазори між дверним отвором та самими дверима найкраще утеплити ущільнювачем на самоклеючій основі

Заклеюємо вікна

Якщо у вас в квартирі дерев’яні рами, не дивно, що з приходом холодів з кожної щілини починає дути. Найкраще було б замінити старі рами на сучасні склопакети, але це не завжди можливо. Якщо немає можливості поставити якісні склопакети, можна спробувати утеплити старе вікно – запасаємося матеріалами, прикуповуємо інструменти та беремося за справу!

Уважно розгляньте місця, де скло з’єднується з рамою. Напевно ви побачите більш-менш помітний зазор. Для заповнення таких зазорів підійде звичайна віконна замазка. Можна скористатися і силіконовим герметиком. Заповнити ним щілини можна двома способами:

  • залити ним місце, де з’єднуються скло та штапик;
  • зняти штапик, витягнути скло, заповнити простір, що утворився герметиком, повернути скло на місце, а потім прибити старий штапик або, якщо він виявився пошкоджений, замінити його на новий. Цей спосіб більш дієвий, але доступний лише тим, хто хоч трохи вміє поводитися з молотком.

Також в боротьбі з витоком тепла з вікон допоможе самоклеючий утеплювач з поролону. Це також простий у використанні засіб. Всі проблемні стики вікна потрібно заклеїти утеплювачем, добре притиснувши його. Цей матеріал здатний якісно утримувати тепло, але він має істотний недолік – його міцність руйнується під впливом вологи.

Не варто забувати також і про такий перевірений спосіб утеплення віконних рам, яким користувалися ще наші прабабусі. Вони обводили раму запаленою свічкою, по відхиленню полум’я відшукували місце, звідки дме, і заповнювали його ватою, клаптями тканини або «кашкою» з газетного паперу. Потім брали неширокі смуги тканини, густо намилювали їх і приклеювали по всьому периметру рами. Така ізоляція трималася дуже міцно, а по весні легко відділялася, не зіпсувавши фарбу.

За допомогою запаленої свічки, можна відшукати місце з якого найбільше дме
За допомогою запаленої свічки, можна відшукати місце з якого найбільше дме

Якщо вам не хочеться псувати вигляд кімнати різнокольоровими ганчірочками, можете приклеїти намилений білий папір, паперовий будівельний (або ж навіть звичайний) скотч або смуги прозорого лейкопластиру, але врахуйте, що сліди клею не так легко звести, як найтоншу мильну плівку.

Ще одне місце в квартирі, звідки тягне холодом найсильніше, – підвіконня, точніше, простір під ним. Напевно там є велика щілина. Спробуйте загерметизувати її одним з перерахованих вище способів і побачите, наскільки стане тепліше!

Повертаючись до штор – згадайте «Віднесені вітром» Маргарет Мітчелл. З оксамитових штор, що прикрашали маєток О’хара, головна героїня роману пошила ошатне плаття, а з атласної підкладки – нижню спідницю. Зверніть процес назад: ущільніть штори підкладкою. А якщо вставити по нижньому краю гумку і декілька простих кріплень, щоб в закритому вигляді вони щільно охоплювали підвіконня, навіть найспритніші протяги з вікна не будуть страшними.

Утеплюємо стіни

Іноді буває і так: до радіаторів опалення неможливо доторкнутися, а в квартирі все ще холодно, стіни холодні навіть на дотик, особливо в кутових квартирах. Причина цього – в недостатній товщині самих стін, щілинах та тріщинах, неякісній та недобросовісній роботі будівельників.

Уважно обстежте кожну стіну. Знайшовши місце, звідки в кімнату проникає холодне повітря, спробуйте відремонтувати його – закрийте його принаймі шпаклівкою, а якщо щілина занадто велика, заповніть її перед цим будівельною піною.

Якщо немає змоги провести ремонт – є найпростіший спосіб – завісьте проблемні місця коврами, причому якомога товстішими та найбільш ворсистими. Це хоч трохи покращить стан справ.

Якщо немає змоги провести ремонт – завісьте проблемні місця коврами
Якщо немає змоги провести ремонт – завісьте проблемні місця коврами

Якщо ваша квартира знаходиться на останньому поверсі, перевірте також і горище. Переконайтеся, що на даху є утеплювач і він в нормальному стані.

Утеплюємо підлогу

Бетонна підлога в квартирі – найхолодніша зона. Навіть якщо в приміщенні жарко, підлога залишається неприємно прохолодною. Утепливши її, ви зменшите втрату дорогоцінного тепла і створите в квартирі більш комфортний мікроклімат.

Звичайно, що для максимально комфортного проживання в квартирі бажано встановити систему так званої «теплої підлоги». Наприклад, під наявне підлогове покриття можна постелити інфрачервону теплу підлогу – багатошарову плівку з нагрівальними елементами. Досить підключити її до джерела живлення, і ви більше не будете нервувати через холодну підлоги.

Найправильніше, буде повністю переробити покриття та основу підлоги, утепливши її, хоча це зовсім не дешево і не робиться за один день. Якщо ж немає ні часу, ні коштів, ні бажання возитися з громіздкими конструкціями, саме час згадати про такі речі, як теплий килим з волохатим ворсом або ковролін.

Якщо ж немає ні часу, ні коштів, саме час згадати про такі речі, як теплий килим з волохатим ворсом або ковролін
Якщо ж немає ні часу, ні коштів, саме час згадати про такі речі, як теплий килим з волохатим ворсом або ковролін

Утеплюємо балконні двері

При наявності у квартирі балкона, двері, що туди ведуть, без належної ізоляції безперешкодно пропускають холодне повітря навіть в тому випадку, коли балкон повністю засклений. Особливо мерзлякувато буває в квартирах, балкони яких виходять на північ. Особливо, якщо це старі – дерев’яні балконні двері. Утепліть їх, по аналогії з вікнами та вхідними дверима.

Якщо ви не плануєте виходити взимку на балкон, бажано прокласти по всьому периметру дверей та щільно забити в просвіти ущільнюючий матеріал: білизняний шнур, згорнуту джгутом смугу тканини, вату, а зверху обклеїти намиленою смугою тканини або лейкопластиром.

Не забувайте про вентиляцію

Тепер ми знаємо, як правильно хоч трохи утеплити квартиру. Ось тільки після виконання всіх необхідних процедур може виникнути інша проблема – відсутність свіжого повітря та відчуття задухи. Звичайно, можна відкривати вікна, але взимку провітрювати квартиру регулярно досить проблематично. Щоб утеплена квартира «дихала», варто пам’ятати про систему вентиляції. Важливо, щоб в такому утепленому приміщенні не застоювалось повітря. Не забувайте про це, та підходьте до всього з розумом!


Більше цікавих статей на тему:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *