Розмноження троянд живцями – основні способи

Розмноження троянд живцямиТроянди – благородні квіти, які можна вирощувати на присадибній ділянці. Розмноження троянд живцями – нехитрий спосіб «клонування» рослин, що задовольняють квітникарів або декоративними якостями, або стійкістю до погодних випробувань місцевого клімату, або двома цими параметрами відразу. Причому спосіб по плечу навіть новачкам – нарізати стебла на окремі шматочки ми всі вміємо з дитинства. Щоб живці прижилися і в майбутньому тішили нас гарними бутонами, потрібно знати і дотримуватися кількох простеньких рекомендацій, що стосуються вибору посадкового матеріалу та способів його підготовки до посадки в ґрунт, та догляду. Про це ми і поговоримо у цій статті.

Загальні правила розмноження троянд живцями

Самостійно вирощувати троянди у себе на ділянці можна двома способами: щепленням або живцюванням. Найпростіший спосіб – це розмноження троянд живцями.

Проводити його краще у квітні-травні або в червні-липні, коли у маточних кущів забарвлюються бутони. Крім того і восени, під час обрізки рослин на зиму, теж можна зайнятися живцюванням троянд.

Варто сказати декілька слів про переваги цього способу розмноження перед щепленням. Отримані з його допомогою рослини не утворюють кореневої порослі, що значно спрощує догляд. У південних районах вони краще зимують, але навіть при вимерзанні надземної частини відновлюються із сплячих бруньок на коренях. Слід враховувати також і простоту отримання посадкового матеріалу. Адже таким чином можна розмножувати навіть троянди з букета.

А з недоліків є мабуть тільки один: в першу зиму вкорінені живці погано зимують. Це відбувається тому, що за одне літо живець не встигає наростити досить потужну кореневу систему. Тому першу зиму рослинам краще перезимувати в погребі.

Який потрібен ґрунт для живцювання троянд:

Ґрунт повинен бути легким, повітропроникним. Для цього використовується дернова і листова земля з домішками піску і доброго перегною.

Ідеальний склад насипного ґрунту: дернової землі – 2 частини, листового – 1 частина і піску – 1 частина. Зверху такого поживного ґрунту насипається промитий річковий пісок шаром 3-3,5 см, який є хорошим нейтральним середовищем, і забезпечує доступ повітря і вологи до основи живця, що сприяє швидкому утворенню коріння на нижньому зрізі живця.

Кращі строки для розмноження троянд зеленими живцями:

Червень – липень. Пагони можна використовувати для живцювання, коли на них починають розкриватися бутони.

Як готувати живці:

Зрізують пагін зі сформованими пазушними бруньками, готовими до зростання. З пагона нарізають живці з 2 – 3 відростками – бруньками на кожному. Верхній зріз роблять на 2 см вище бруньки, а нижній – безпосередньо під брунькою.

Щоб не травмувати тканини троянди, користуйтеся гостро відточеним інструментом. Нижні листя видаляють, а верхні вкорочують наполовину. Перед посадкою живець слід обробити ростовими речовинами, приготованими за інструкцією. Можна обійтися і без стимуляторів, але тоді результат буде дещо гіршим.

Процес живцювання: вибираємо стебло, нарізуємо його на частинки, видаляємо зайве листя, висаджуємо у ґрунт

Процес живцювання: вибираємо стебло, нарізуємо його на частинки, видаляємо зайве листя, висаджуємо у ґрунт

Як висаджувати живці троянд:

Живці висаджують в ґрунт на глибину 1,5-2 см. Більш глибока посадка уповільнює вкорінення. Відстань в ряду 7-8 см, між рядками близько 8-10 см.

За яких умов відбувається вкорінення живців:

Дуже важливою умовою, що впливає на успіх розмноження троянд живцюванням, є режим утримання живців в парнику в перші 15-20 днів після посадки, тобто, до вкорінення. Живці повинні отримати необхідну кількість вологи, тепла і світла.

Полив ґрунту має бути помірним, так як занадто вологий ґрунт може викликати загнивання живців. Але в парнику необхідно підтримувати високу вологість повітря (80-90%), щоб на листках були постійно крапельки роси. Для цього, крім помірного поливу, живці троянд регулярно обприскують водою з пульвелізатора.

До початку вкорінення парники повинен бути прикритий, його відкривають тільки під час обприскування. Для того щоб уникнути опіків живців в спекотні сонячні дні іх можна злегка затінювати. Якщо ж повітря в парнику занадто перегріте, його провітрюють, але краще робити це в ранкові та вечірні години. Не слід відкривати парник під час сильних дощів, щоб не переволожити ґрунт.

При дотриманні всіх умов живці більшості сортів троянд вкорінюються на 70 – 90%, а у плетистих троянд – до 100%

Після того, як живці вкоренилися їх пересаджують в невеликі горщики діаметром 9-11 см в легку землю, що складається з 1/3 дернової, 1/3 листової землі і 1/3 річкового піску. Відразу ж після посадки, для кращого вкорінення рослин у горщиках їх виставляють в парник, вкопуючи горщики наполовину в ґрунт.


Кращі умови зберігання живців взимку:

Сухий провітрюваний підвал або льох з температурою 1-3 ° С і вологістю повітря 65-70%. Саджанці прикопують в похилому положенні в ящики з вологим піском.

Розмноження троянд живцями з букета

Розмноження троянд живцями з букета можна проводити двома способами.

Спосіб перший

У цьому випадку все робиться практично так само, як описано вище.

  • Середню частину стебла троянди з букета розрізати на кусочки довжиною 12-15 см з двома – трьома бруньками. Нижній зріз на стеблі зробити під кутом 45 градусів на 1 см. нижче бруньки. Верхній зріз повинен бути прямий і не вище, ніж на половину сантиметра над брунькою.
  • Нижній лист на живці видалити, верхні вкоротити до однієї третини. Шипи підрізати.
  • Верхній зріз припекти марганцівкою або зеленкою.
Розмноження троянд живцями з букета

Розмноження троянд живцями з букета

  • Біля 12 годин потримати живці в соці алоє або у розчині ростових препаратів.
  • Потім вмочити нижню частину живця троянди в порошок будь-якого з препаратів, які сприяють утворенню коріння.
  • Висадити живець в підготовлений ґрунт. Поверхню ґрунту перед посадкою посипати піском, шаром 3 см. Садити живці на глибину півтора – два сантиметри.
  • Полити, накрити пластиковими пляшками з відрізаним дном, шийкою вгору. Полив робити через горлечко пляшки.
  • Якщо з’явиться бутон, його треба негайно видалити.

Таким чином можна спробувати розмножити троянди живцями з букета. Цей варіант дещо простіший, але й вкорінюються так не більше трьох живців з десяти.

Спосіб другий

При використання цього способу розмноження відсоток укорінення помітно вищий, але й мороки з ним дещо більше.

  • Спочатку треба дочекатися коли з стебла подарованої троянди почнуть відростати зелені пагони і вже потім ці молоді пагони намагатися укоренити.
  • Якщо подаровані квіти довго перебували в магазині, а у воду там додавали аспірин або інші препарати, щоб троянда довго протрималася, поки її не куплять, то такі живці для розмноження не годяться, вони гинуть на п’ятий день. Нижня частина рослини чорніє. Таку троянду краще відразу викинути – толку від неї не буде. І не варто живцювати троянду, у якої злегка зморщене стебло – вона теж найближчим часом загине.
  • Бажане стебло троянди повинно бути темно-зеленим, гладким, в пазухах листків повинні бути видні бруньки, а листя повинні бути темно-зеленого кольору. Найпростіше розмножувати троянди, які подаровані на 8 березня. Вони не встигли залежатися на прилавку, та й навесні рослини краще вкорінюються.
  • Квітку з такої троянди зрізають на короткій «ніжці» і ставлять у воду окремо. Гілочку, яка буде використовуватись для розмноження, для профілактики від шкідників, слід помити під теплою водою з господарським милом.
  • Внизу потрібно зробити зріз дуже гострим ножем або бритвою. Потім слід поставити це стебло в стакан, а зверху надягнути прозорий поліетиленовий пакет. Пакет зав’язати так, щоб залишилася маленька дірочка для повітря і не створювалися тепличні умови для рослини. Стебло троянди слід поставити під лампу денного світла.
  • Старе листя у троянди можуть обсипатися – це нормальне явище. Головне – їх потрібно вчасно видалити з пакета. Через деякий час з сплячих бруньок з’являться паростки. Листя на таких паростках спочатку червонуватого кольору, потім вони стають світло-жовтими, потім – світло-зеленими. Коли листя на пагоні стануть темно-зеленого кольору (як у батьківського листа) – стебло готове до живцювання.
  • Тоді, бритвою слід зрізати живець зі стебла і поставити його у якусь пляшечку темного кольору (у темній посуді коріння швидше з’являться). Зверху також можна накинути невеликий поліетиленовий пакет, але не зав’язувати, а саме накинути. Також поставити живець під лампу денного світла.
  • Як вже говорилось, процес розмноження троянди живцями з букету дуже тривалий, тільки через півтора – два місяці на кінці живця утворюється потовщення світлого кольору. Це утворився каллус, на якому згодом з’являться корені.
  • Коли з’являться корені (не менше 1 см), живець слід висадити у горщик. Зверху також слід накинути поліетиленовий пакет, не зав’язуючи його. Через 2-3 тижні пакет можна зняти. Один раз на тиждень можна поливати рослину якимось препаратом для росту рослин.
Коли з'являться корені (не менше 1 см), живець слід висадити у горщик. Зверху також слід накинути поліетиленовий пакет, не зав'язуючи його.

Коли з’являться корені (не менше 1 см), живець слід висадити у горщик. Зверху також слід накинути поліетиленовий пакет, не зав’язуючи його.

Найкраще вкорінюються троянди з квітками темного кольору – червоні, бордові, темно рожеві. Найгірше вкорінюються троянди з квітками світлого кольору – білі, жовті, світло-оранжеві.

Вирощування троянди з живців під банкою

Є такий простий і доступний метод розмноження троянд живцями в саду під банкою.

  • Живці готуються як зазвичай з двома – трьома міжвузлями, нижнє листя видаляються зовсім, а верхні коротають наполовину.
  • Вибирайте місце в саду, де немає прямих сонячних променів. Зовсім в тіні не висаджуйте, так як троянда буде жити там під банкою до наступного року, а для розвитку їй все ж потрібне світло.
  • Для успішного укорінення і вирощування живців потрібен легкий, повітропроникний ґрунт. При необхідності додайте в землю пісок і добре все перекопайте.
  • Живці висаджуйте в землю під нахилом, заглиблюючи нижні бруньки. Під одну банку можна помістити два-три живця троянди. Добре полийте і накрийте живці трилітровою банкою.
  • Тепер залишається поливати землю навколо банки, якщо немає дощів. Паростки з’являються приблизно через місяць, іноді раніше. Їх буде видно через прозоре скло.
  • На зиму банку необхідно вкрити опалим листям або зрізаними однолітниками. Банку знімають тільки в наступному році, коли настає стабільне тепло, приблизно в кінці травня.
Вибирайте місце в саду, де немає прямих сонячних променів. Зовсім в тіні не висаджуйте, так як троянда буде жити там під банкою до наступного року, а для розвитку їй все ж потрібне світло.

Вибирайте місце в саду, де немає прямих сонячних променів. Зовсім в тіні не висаджуйте, так як троянда буде жити там під банкою до наступного року, а для розвитку їй все ж потрібне світло.

Як бачите цей спосіб розмноження троянд живцями дуже простий і не витратний. Весь процес живцювання займає мало часу, а догляд зводиться тільки до поливу.

Якщо у ваших планах розмноження великої кількості троянд і у вас багато живців, то доцільніше зробити парник і проводити вкорінення живців парнику.

Живцювання домашньої троянди у вермикуліт

Кімнатні троянди легко розмножуються живцюванням. Дуже зручно вкорінювати живці мініатюрних троянд у вермикуліт, перліт або кокосовому волокні. Вкорінюються майже 100% живців при мінімальному догляді.

У пластиковому стаканчику робите дренажні отвори, наповнюєте його вермикулітом або перлітом, добре зволожуєте і встромляєте туди живець на глибину не більше 2 см. Накрийте стаканчик пакетом і поставте на вікно. Час від часу зволожуйте вермикуліт, але він зазвичай довго залишається вологим.

На фото ви бачите живці з відрослими корінцями. Ці живці були поставлені на вкорінення 3 -4 тижні тому і ось тепер їх вже пора пересаджувати в горщик з ґрунтом.

На фото ви бачите живці з відрослими корінцями. Ці живці були поставлені на вкорінення 3 – 4 тижні тому і ось тепер їх вже пора пересаджувати в горщик з ґрунтом.

Можна розмножувати троянди живцями ще простіше.

Що б позбавити себе від клопоту з пересадки вкорінених живців, відразу підготуйте горщик з ґрунтом, в ґрунті пальцем зробіть поглиблення і засипте туди вермикуліт або кокосове волокно. Застроміть туди живець, так щоб корінці, що з’являться могли прорости крізь вермикуліт і проникнути у ґрунт.

Молоду трояндочку не треба буде нікуди пересаджувати, вона відразу почне рости і розвиватися.

Живцювання троянд у воді

Крім вермикуліту і кокосового волокна, розмножувати троянди живцями можна і у воді. Укорінення у воді має одну цікаву особливість: налиту в перший раз кип’ячену воду не можна міняти, можна тільки підливати, в міру її зменшення в баночці, такої ж кип’яченої. Навіть якщо вона позеленіє, ні в якому разі не виливати!

Баночка повинна бути з темного скла. Як не дивно, живці таким чином відмінно вкорінюються!

Живцювання троянд у воді

Живцювання троянд у воді

Осіннє розмноження троянд живцями

У регіонах де літо спекотне і посушливе, живцювати троянди краще восени, під зиму. Коли будете обрізати троянди на зиму, приготуйте живці та прікопайте їх у саду до весни. Ранньою весною посадіть їх на постійне місце так, як це описано вище. Ще краще, якщо ви відразу увіткнете живці в землю. Накрийте їх обрізаними пластиковими пляшками, а на зиму укрийте бадиллям чи листям. Навесні вони майже всі вкорінятимуться.

Живцювання троянд у газеті (метод бурито)

Живці для цього методу слід брати довші та товщі, ніж при інших способах вкорінення, сантиметрів 20 в довжину, необхідно видалити всі листки.

Далі пов’язуємо живці в пучки, загортаємо їх у газету. Зволожуємо газету водою, але так щоб з газети не капало і поміщаємо згорток у пакет. Забуваємо на тиждень-два. Потім можна розгорнути перевірити живці. В залежності від сорту деякі утворюють за цей час каллус, а деякі навіть і коріння.

Живцювання троянд у газеті

Живцювання троянд у газеті

Приблизно такого ж результату можна добитися якщо нижній зріз живця обгорнути вологою ватою і покласти живець в целофановий пакет. Стебло троянди починає «оживати» у вологому середовищі, при температурі 23 – 26 градусів, а для створення таких умов є багато варіантів.

Як бачите, живцювати троянди можна багатьма способами. Експериментуйте, пробуйте і обов’язково знайдете метод, який вам підходить найбільше.


Більше цікавих статей на тему:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *