
Зелений доглянутий газон є чудовою ландшафтною окрасою, він надає території парадності, об’єднує споруди та рослинність в єдиний цільний простір. На тлі зеленого газону особливо чудово виглядають квіткові композиції, декоративні квітучі дерева та чагарники. Але газон, так як і більшість рослин, потребує безперервного догляду, уваги, особливо осінню, перед зимівлею. Без правильної підготовки до зими газону, соковита зелена трава досить швидко може втратити привабливий вигляд і навіть загинути. Щоб ваш газон зміг без проблем перезимувати, необхідно восени провести ретельну роботу. Про те якою має бути підготовка газону до зими, про тонкощі та особливості догляду газону восени, чи потрібно косити газон перед зимою, про це все розкажемо у цьому матеріалі.
Осінній догляд за газоном – очищення газону
Починається догляд за газоном восени та підготовка до зими, з очищення трав’яного покриття від різноманітного сміття. Обов’язково потрібно звільнити галявину від залишків відмерлої трави (повсті), гілок і каменів які могли випадково потрапити на газон, опалого листя та іншого сміття, якому на газоні не місце. Всі ці речі заважають траві рости, а також служать відмінним середовищем для зимівлі садових шкідників.
Особливу увагу слід звернути на очищення газону від опалого листя. Помилково вважати, що опале листя буде корисне в якості природного добрива. Тому, восени його слід обов’язково прибрати віяловими граблями, щоб звільнити траву. Причому, робити це слід вкрай обережно: через дощі грунт стає м’яким, навіть легке натискання інструменту може привести до пошкодження кореневої системи трави.

Також зверніть увагу на бур’яни. Доглядаючи за газоном, ви так само допомагаєте рости і бур’янам. Тому восени слід ретельно переглянути весь газон і видалити непотрібні рослини, бажано висмикнувши їх з коренем.
Після того, як ви прибрали з газону опале листя, висохлу траву та бур’яни, проведіть ретельне прочісування газону віяловими граблями. Більш глибоке, ніж при очищенні, прочісування дозволить звільнити доступ кисню до коріння, дасть їм можливість відпочити за зиму і буде стимулом до формування бічних пагонів, що зробить ваш газон навесні щільним і насиченим.
Як косити газон восени
Якщо влітку доводилося стригти газон практично раз на тиждень, то до початку осені трава починає рости повільніше, скошувати газон можна 2-3 рази на місяць.
Проводити останнє осіннє скошування газону слід обов’язково. Краще це зробити за два тижні до настання перших заморозків. Не рекомендується залишати траву занадто високою: за зиму вона зів’яне та померзне, тому навесні буде заважати росту нової. Крім того, висока трава на газонах вимагатиме від кореневої системи великих зусиль, що може привести до слабшання та навіть загибелі рослини. Залишати занадто короткі відростки теж не варто, оскільки вони можуть промерзнути і стати вразливими. Рекомендована висота газонної трави від 5 до 8 см.

Після стрижки газону обов’язково приберіть скошену траву. Існує думка про необхідність залишати на зиму скошену траву, для укриття під снігом молодої порослі. Але, фахівці однозначно стверджують, що зрізану рослинність необхідно прибирати. Краще зробити це звичайними граблями.
Зібрану траву рекомендується закопати в спеціальні ями або розкласти на грядках. За зиму вона перетвориться в хороше добриво, яке можна буде використовувати в якості природного добрива.
Полив газону восени
У літній період, особливо при високих температурах, газон поливається щодня або через день. Але з настанням осені полив необхідно істотно скоротити. По-перше, погода посилає менше сонячних днів, частіше йдуть дощі, що призводить до природного зволоження грунту. По-друге, газон росте повільніше, отже, йому треба набагато менше води. Тому, якщо заморозки ще не настали, поливати потрібно не частіше двох разів на тиждень.
Ближче до кінця вересня, середини жовтня, полив газону рекомендується зовсім припинити, оскільки надлишок вологи перед заморозками може стати причиною виморожування кореневої системи, що призведе до загибелі газону.

Під час осінніх дощів, особливо якщо вода застоялася, не варто ходити по газону: в м’якому грунті можуть залишитися вм’ятини від взуття, які не встигнуть зарости, тому навесні в цьому місці газону ви можете виявити «залисину».
Аерація ґрунту газону восени
Провести восени аерацію газону критично необхідно, оскільки ця, досить проста для виконання процедура, дозволить зберегти ваш газон красивим та розкішним. Для цього буде достатньо проколоти грунт через певні відстані (приблизно півметра) садовими вилами.
Навіть якщо у вас величезний газон, дуже багато часу аерація не займе, але результат від її проведення ви неодмінно побачите навесні. Проколюючи дерен, ви сприяєте проникненню зайвої вологи в грунт, тим самим не дозволяєте їй застоюватися. Після осінніх дощів вода, яка скупчилася на поверхні газону може спровокувати захворювання рослинності або пошкодити кореневу систему газону після заморозків, тому буде краще, якщо надлишок вологи піде глибоко в грунт.

Щоб провести аерацію, не обов’язково проколювати грунт на всю глибину вил, цілком достатньо зробити проколи дерну на глибину приблизно 10 см. Існують спеціальні насадки на газонокосарках, які дозволяють провести аерацію досить швидко. Деякі умільці прилаштовують до взуття зламані граблі і, пройшовшись з таким нехитрим пристосуванням по газону, швидко та якісно проводять аерацію грунту, причому розмір кроку дозволяє проколоти дерен через рівну відстань.
Рекомендується проводити аерацію виключно в суху погоду, інакше можна серйозно пошкодити газон. Аерацію виконують після останньої стрижки газону та прибирання скошеної трави, щоб зайва рослинність не заважала.
Осіннє підживлення газону
Газонна трава, як і інші рослини, потребує мінерального підживлення. Далеко не кожен грунт володіє всіма необхідними для росту елементами. У літній період потрібні добрива, що містять азот, який сприяє росту трави. В осінній період стимулювати зростання газону не потрібно, тому для підживлення використовують добрива, до складу яких входить фосфор (зміцнить кореневу систему, допоможе перенести зиму, дасть згодом бічний приріст) і калій (допоможе протистояти хворобам, морозу, зміцнить рослину). У магазинах існують спеціальні добрива для газонів, які слід використовувати саме восени.
Важливо! Рекомендується купувати мінеральні добрива тільки в спеціалізованих магазинах, а під час нанесення на газон, слід чітко слідувати зазначеним в інструкції пропорціям. Запам’ятайте, насипавши добрива більше потрібного, ви не зробите краще, навпаки, газон може загинути.
Проводьте осіннє підживлення після останнього скошування газону, за тиждень-два до настання заморозків. Але не варто робити це в той же день, коли ви скосили траву, краще підживити газон через три-чотири дні, оскільки йому необхідно зміцніти після скошування.

Вносити добрива не рекомендується в дощову погоду. Потрібно, щоб грунт був вологий, а трава сухою. Ідеально, якби на наступний день пішов дощ. Це дозволить добриву «скотитися» з трави в землю, а волога прискорить процес розчинення. Якщо сама трава буде вологою, добриво може пошкодити її, залишивши опік. Рекомендується полити газон, якщо протягом двох днів дощ так і не пішов.
При роботі з добривами не забувайте про власні запобіжні заходи: працюйте в рукавичках, спеціалізованому одязі та взутті, уникайте потрапляння в рот, ніс, очі.
Регулювання кислотності грунту
На багатьох ділянках існує така проблема, як підвищена кислотність грунту. При підвищеній вологості грунту восени та підвищеній кислотності грунту, для газону наступають зовсім несприятливі умови, а для мохів і лишайників — сприятливі.
Це сигналізує про те, що пора провести заходи щодо зниження кислотності грунту. З цією метою рекомендується удобрити газон восени доломітовим борошном, розсипаючи його по території газону. Середня норма 300-350 гр/м. кв.

Виглядає це на газоні страхітливо, поки не змиється дощами або водою. Доломітове борошно діє не відразу, а поступово, і ефект від його внесення, швидше за все, ви будете спостерігати навесні наступного року.
Зверніть увагу, що вносити доломітове борошно потрібно не щороку. При сильнокислих грунтах досить 1 раз на 2 роки. Просто спостерігайте уважно за газоном, і він сам вам підкаже, коли знову потрібно буде провести цей захід.
Присипання газону восени
Осінь – сприятлива пора для вирівнювання будь-яких нерівностей на газоні, що виникли в літні місяці. Тому, після всіх вищезазначених процедур рекомендується при потребі провести підсипання та присипання газону.
Присипання газону слід провести також з метою підвищення родючості виснаженої за сезон землі. Для цього, всю площу галявини можна вкрити на зиму спеціально приготованою сумішшю з торфу та компосту або навіть глини та піску. Пропорції інгредієнтів залежать від того, який грунт у вас під газоном.

Осіннє присипання газону дозволяє створити природний дренаж, особливо для важкого грунту, утримувати вологу в легких грунтах, вирівняти за потребою газон і сприяє його активному розростанню у весняний період.
«Косметичний ремонт» газону
За весняно-літній період газон може природним шляхом втратити свій зовнішній вигляд, тому слід провести його ремонт: підрівняти краї, відділити клумби (якщо вони є всередині газону), видалити траву, що розрослася по краях.

Проводити підсадку трави на «залисинах», що утворились, краще вже навесні, оскільки тоді необхідність в цьому може відпасти сама собою.
Догляд за газоном при перших заморозках
Коли вже відчувається зима, і перші заморозки все частіше проявляють себе зниженням температури, туманами, першим снігом, то в такий час газон не вимагає до себе особливої уваги, але слід дотримуватися запобіжних заходів, щоб не нашкодити йому:
- Якщо на газоні довший час залишаються калюжі або вологість грунту велика, намагайтеся не наступати на нього;
- Якщо на траві утворилася крижана скоринка, не збивайте її і тим більше не намагайтеся чимось відігріти, це може пошкодити траву та її кореневу систему;
- Не згрібайте з газону перший сніг: він ніяким чином не зіпсує траву, навпаки, захистить її від сильних заморозків;
- Не закидайте газон снігом з доріжок, для трави краще, якщо вона буде вкрита рівномірним шаром;
- Не вкривайте газон плівкою або іншими матеріалами – трава здатна винести навіть досить сильні морози, а під плівкою вона може зіпріти, що спровокує розвиток хвороб.
Якщо ви хочете навесні бачити ваш газон як і раніше красивим і доглянутим, подбайте про нього восени. І тоді в наступному році ви зможете милуватися соковитою зеленню і чудовим видом.