Як обрізати малину восени. Чому важлива осіння обрізка?

Як обрізати малину восени. Чому важлива осіння обрізка?

З приходом осені потрібно підготувати кущі малини до нового сезону. Одним з важливих етапів буде осіння обрізка. Досвідчені садівники можуть поправити, це скоріше не осіння обрізка, а видалення пагонів після збору врожаю. Зазвичай це серпень місяць. Коли на малині вже зібрані всі ягоди, половина з них успішно з’їдена, а інша половина зварена і у вигляді варення закупорена в баночки. Тому, у цій публікації я розкажу Вам чому важлива осіння обрізка малини, та як правильно її проводити.

Чи треба обрізати малину восени?

Багато хто ставиться до малини, як до бур’яну, посадили раз і росте собі, розростається в різні боки, виходить гущавина непролазна. А деяким шкода вирізати пагони, вони впевнені, що чим їх більше, тим більше врожаю. Але виходить з точністю до навпаки.

У густих заростях малинника ягід набагато менше, самі по собі вони дрібніші, бо не вистачає на всіх харчування і вологи. І кисліше вони, бо сонце їм загороджують зарості.


Тому на питання чи треба обрізати малину восени , можна дати однозначно стверджувальну відповідь. Багато хто залишає це трудомістке заняття до весни, але це не вірно. І справа тут не в тому, що навесні і без малини турбот вистачає. Просто пагони поточного року отримають менше світла і харчування, а в старих, які успішно відплодоносили, перезимує і досить успішно маса шкідників.

Для того, щоб краще розібратися в необхідності осінньої обрізки, потрібно знати, як влаштована вегетативна система цього чагарника.

Коріння малини – багаторічні, вони можуть розвиватися 20, 30 і навіть 40 років. А от верхня частина, надземна – дворічна. Тобто, в перший рік з’являється пагін, відростає з кореневої частини, протягом року він підростає і міцніє. На другий рік цей пагін дає плоди, ягідки-малинки. І якість цих ягід, і кількість залежить від того, як багато сил набрався пагін в перший рік життя.

Третій рік життя пагін являє собою напівсуху гілочку, іноді може вирости на ньому кілька відростків, але ягоди будуть дуже дрібними. А сил на нього кущ буде витрачати стільки ж, скільки і на інші відростки, і затінювати він буде і загущати малинник.

Як правильно обрізати малину восени

Обрізку варто починати відразу після того, як зібраний весь урожай ягід. Тоді до осені всі пагони поточного року встигнуть набратися сил і добре перезимують.

При осінній обрізці малини не шкодуйте старих і хворих пагонів. Молодих залишайте рівно стільки, скільки видалили відполодоношених.

Визначити старі пагони не складно, кора у них жорстка, темного кольору або починає відлущуватись. Молоді пагони мають яскраво-коричневу кору, з них потрібно вибирати найсильніші, без пошкоджень стовбура.

Щоб було зручніше, робіть обрізку поетапно:

  • Спочатку виріжте тільки що відплодоношені пагони.
  • На наступному етапі видаліть зламані і заражені шкідниками пагони.
  • Потім видаліть всю молоду поросль і самі тоненькі відростки.
  • В останню чергу, коли в кущах залишаться тільки молоді пагони, виберіть з них найсильніших, 6-8 штук, решту видаліть.
  • Якщо ви збираєтеся пересаджувати малину, тоді залиште матеріал для цього відразу ж, наріжте живці.

Осіння обрізка малини ремонтантної і звичайної

Обрізка ремонтантних сортів відрізняється і залежить від того, скільки врожаїв ви хочете зібрати в наступному році. Два врожаї дадуть кущі, обрізані, як звичайні (читайте вище). Якщо хочете отримати один великий осінній урожай, тоді вирізайте кущі повністю.

Проводьте обрізку правильно, зрізайте пагони гострим секатором і під самий корінь, на одному рівні з грунтом. Якщо залишати пеньки, тоді в них оселяться комахи-шкідники або вони можуть загнити. А мета правильного догляду – здорові рослини.

Після обрізки відразу видаліть всі гілки і листя, їх краще спалити, знову ж таки, через шкідників. Бажано відразу перекопати землю навколо кущів і внести добриво.

Коли всі роботи будуть виконані, вам залишиться тільки підготувати малину до зими і чекати наступного врожаю.


Більше цікавих статей на тему:


One thought on “Як обрізати малину восени. Чому важлива осіння обрізка?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *