Неправильне зберігання харчових продуктів може жорстоко вдарити по сімейному бюджету. Навіть якщо дещо виходить зберегти, то така їжа втрачає більшість корисних властивостей, стає несмачною. Щоб зрозуміти, як правильно зберігати продукти, треба дізнатися деякі тонкощі та нюанси, які підходять, наприклад, для круп, але не допустимі для картоплі. Сьогодні дізнаємось про загальні правила зберігання продуктів.
Дотримуємося термінів та умов зберігання продуктів
Основне правило: завжди читайте уважно інформацію про товар, зазначену на упаковці. Терміни зберігання продуктів завжди повинні бути вказаними, а за відсутності їх – задумайтеся про доцільність купівлі неперевіреної їжі. Якщо купуються вагові продукти, ви повинні заздалегідь дізнатися, скільки можна їх зберігати в тих чи інших умовах.
Всі ємності, банки, мішечки або лотки повинні бути ідеально чистими, сухими. Цієї вимоги слід дотримуватися і стосовно місць, де вони будуть розташовані. Всі полки в кухонних шафках, холодильниках регулярно повинні піддаватися ревізіям, щоб уникати процесів гниття і виникнення неприємних запахів.
У нашій статті описано більшість продуктів, які українські господині закуповують у великих кількостях. Не завжди це розумно і логічно, оскільки свіжі харчові продукти набагато корисніші і безпечніші.
Як зберігати хліб
Обов’язковий атрибут багатьох кухонь – красиві хлібниці, виконані з різних матеріалів, які завжди мають хорошу вентиляцію. Якщо у вас немає місця для таких кухонних предметів, то тримайте хлібобулочні вироби в пакетах, щоб вони не зачерствіли.
В ідеалі це повинні бути паперові пакети і для різного виду хліба – окремий, щоб не губився смак і аромат. Купуйте хліб у такій кількості, щоб його вистачило на добу чи дві, але не більше.
Як зберігати крупи, борошно, цукор
Бажано відразу після придбання ці продукти пересипати в герметичну тару і тримати при кімнатній температурі. Звичайні скляні банки різної ємності підійдуть для цього, якщо у вас немає спеціальної тари.
Металеві, пластикові або скляні контейнери для зберігання продуктів можуть стати справжньою окрасою кухні, якщо підібрати їх гармонійно в одному стилі з іншими кухонним приладдям.
Шафки для круп не повинні знаходитися в місцях з підвищеною вологістю. У літній період можуть з’явитися жучки або моль, тому не слід робити великих запасів в теплий сезон.
Як зберігати олію
Всі види олій – оливкова, кукурудзяна, соняшникова, та інші, мають різні терміни зберігання в залежності від способу переробки. Будь-який вид олії, виготовленої способом холодного віджиму, має набагато менший термін придатності, ніж рафінована.
Завжди дивіться, що за дати вказані на пляшці. Багато виробників ставлять дві дати, одна – коли олія віджата, інша – коли вона розлита по пляшках.
Тримаємо олію в прохолодних темних місцях з температурою не вище 18°С.
Як зберігати мед
Купуючи ароматний рідкий мед влітку, треба добре підготуватися до збереження його цілющих властивостей протягом року. Якщо ви його будете тримати понад цей термін, не будете дотримуватися умов, то корисні властивості зникнуть, і у вас буде просто замінник цукру.
Найкраща температура зберігання меду 10°С. Оптимальне місце – холодильник або інше прохолодне місце, добре вентильоване, де відсутні сторонні запахи, не проникає сонячне світло.
У селах мед можна побачити у барилах, зроблених з деревини нехвойних порід. На сучасній кухні треба його тримати в скляному або алюмінієвому посуді, герметично закритим.
Як зберігати картоплю, моркву, капусту
Картопля у великих кількостях збережеться довго лише в погребі чи підвалі з температурою від 2 ° до 7°С. Більш висока температура спровокує проростання бульб, а низька додасть їм солодкуватий смак.
Якщо на картоплю буде потрапляти сонячне світло, то вона може стати навіть отруйним, тому що під дією ультрафіолету в картоплі посилиться вміст соланіну. Невелику кількість картоплі тримаємо в холодильнику не довше тижня.
Докладніше про те, як зберігати картоплю, можете прочитати у матеріалі: «Як зберігати картоплю правильно».
Капусту не слід запасати у великих кількостях, так як у холодильнику, якщо помістити її в пакет, вона швидко почне гнити, а без нього перестане бути хрусткою.
У приватних будинках зберігають капусту підвішену за качан в коморах. Якщо ваш балкон засклений, то можливо зберігати її і там.
Морква перед зберіганням миється і сушиться. Зберігають її в герметичних пакетах, в холодних місцях. Помаранчевий овоч пробуде в холодильнику довго, якщо на нього не буде потрапляти повітря.
Докладніше про зберігання моркви, можете прочитати у матеріалі «Як зберігати моркву в домашніх умовах до нового врожаю».
Як зберігати цибулю та часник
Найкраще місце для часнику – полка в холодильнику з нульовою температурою. Якщо потрібно зберегти велику кількість часнику, то очищені зубчики складаються в банку, заливаються олією. Банка герметично закривається і ставиться на холод.
Для цибулі потрібно сухе місце, яке добре провітрюється, де завжди тримається кімнатна температура.
Якщо залишилась очищена цибуля чи часник, то їх слід скласти в лоток з кришкою або поліетиленовий пакет і помістити у холодильник. Але у такому вигляді овочі можна тримати не занадто довго, щоб вони не почали гнити.
Як зберігати фрукти
Будь-які фрукти або ягоди тримають у холодильнику в перфорованих пакетах або в спеціально для цього відведених контейнерах. Миють їх тільки перед самим вживанням. Різні види фруктів поміщаються в різні пакети, особливо це стосується яблук, оскільки як вони починають виділяти етилен – газ, що прискорює їх дозрівання. Всі фрукти регулярно переглядаються, щоб гниль, яка може з’явитись не перейшла на всю партію.
Докладніше про зберігання яблук, можна дізнатись зі статті: «Як збирати та зберігати яблука?».
Як зберігати зелень
Щоб зберегти петрушку, кріп, базилік, щавель та інші ваші улюблені види зелені в такому вигляді, як ніби вона тільки-но зрізана з грядки, треба її поставити у склянку з водою, як букет, і можна тримати так в холодильнику декілька днів.
Скористайтеся чудовою порадою від досвідчених господинь. Щоб заготовити зелень взапас, треба її ретельно перебрати, вимити і висушити. Підготовлена зелень готується і заморожується дрібними порціями: ідеальними будуть формочки для льоду або дрібні силіконові форми.
Докладніше про зберігання зелені, читайте у матеріалі «Як зберігати зелені листові овочі та салати».
Як зберігати сухофрукти
Ізюм, чорнослив, курага, сушені яблука та груші треба зберігати так, щоб у них не оселилися жучки. Шкідники ніколи не заведуться у ваших солодких запасах, якщо вони будуть знаходитися в тканинних мішечках, попередньо підготовлених.
Всі мішечки слід прокип’ятити у каструлі з великим вмістом солі приблизно двадцять хвилин і висушити, не викручуючи. Такі мішки гарні ще тим, що в них не загубляться ні смак, ні аромат.
Як зберігати яйця
Довгий час вважалося, що яйця не можна мити перед тривалим зберіганням. Дійсно, це так, якщо потрібно їх протримати кілька місяців. Дефіциту яєць в наших магазинах давно не спостерігається, тому закуповувати їх у великій кількості не варто.
Обов’язково мийте яйця з милом і насухо протирайте до переміщення в холодильник. Для чого це потрібно зробити? Бруд, що залишається на яйцях може стати джерелом небезпечної хвороби – сальмонельозу. Магазинні види можуть перебувати в холодному місці не більш трьох-чотирьох тижнів.