Чорно-зелені розводи або плями цвілі на стінах та стелі не найкраща прикраса будинку. Але навіть якщо не розглядати це явище з естетичної точки зору, цвіль становить небезпеку для здоров’я людей. Як від неї позбутися? Давайте вияснимо у цьому матеріалі.
Що таке цвіль?
Цвіль, пліснява, грибок – це все назви грибка, що однаково добре поширюється і по каменю, і по цеглі, і по дереву. До того ж цей грибок токсичний.
Цвіль у квартирі – украй неприємна річ, а якщо ви тільки що зробили ремонт і цвіль знову з’явилася – подвійно не приємно. Цвіль з’являється на стінах, стелях і на вікнах. Зазвичай вона з’являється у вологих, приміщеннях з поганою вентиляцією. Від її появи ніхто не застрахований. Людина веде війну з цвіллю вже багато років, і поки перемагаємо не ми. Вона шкідлива для нашого організму, а також для матеріалів та конструкцій будівлі.
Цвілеві грибки виділяють токсини, які можуть викликати хронічні бронхіти, бронхіальну астму, ревматизм, слабкість і підвищену стомлюваність. Війна з цвіллю триває, і якщо ми не можемо перемогти, то повинні попередити появу цвілі в квартирі. Багато хто втомлюються боротися з цвіллю і просто закривають уражені місця килимом або картиною. Думаючи, що цвіль не видно, а значить її немає. Це не правильно! Як же позбутися від цвілі? Для початку слід встановити, чому вона виникає.
Чому в будинку з’являється цвіль?
У будинку цвіль може виникнути з наступних причин:
- Промерзання зовнішніх стін. Через ненадійне зчеплення штукатурки з поверхнею, стіни промерзають і відволожуються. Цвіль при цьому утворюється на стиках, в кутах і зовні нагадує чорний наліт.
- Погана вентиляція. Особливо цей фактор впливає на «здоров’я» кухні та ванної кімнати, де вологість за замовчуванням підвищена. Щільні пластикові вікна, відсутність системи кондиціонування, нерегулярне провітрювання – і в результаті по кутах стін розповзається грибок.
- Ґрунтова вогкість. Через неправильне влаштування горизонтальної ізоляції цвіль може спостерігатися на стиках між підлогою та стінами.
- Неполадки у водопроводі. При підтікаючих трубах цвіль дуже швидко поширюється. Якщо «прогавити» початкову стадію плісняви, то без серйозного ремонту не обійтися.
- Протікання даху. У суху погоду цей чинник може і не проявлятися, але при першому серйозному дощі з’являться широкі патьоки, які з часом стануть чорними. У зимову пору подібний витік в даху призведе ще до того, що замерзла вода залишиться в штукатурці.
- Відсутнє або недостатнє опалення. Приміщення, яке не опалюється, відволожується і покривається пліснявою.
Грибок та цвіль досить часто може з’явитись і у житлових кімнатах, найчастіше у кутках та на стінах, що закриті шафами та килимами, особливо з північної сторони. Деякі намагаються спеціально «утеплити» стіну килимом, щоб вона не промерзала, але від цього стає ще тільки гірше, оскільки закривають ці поверхні від вентиляції теплим повітрям.
Треба пам’ятати, що система вентиляції в квартирах радянської забудови та більшості новобудов спроектована за принципом природного припливу повітря через нещільності у вікнах і вхідних дверях і його відтоку через вентиляційні канали в кухнях, ваннах чи туалетах. Тому установка вхідних дверей з герметичним притвором, пластикових вікон, більш герметичних, ніж старі дерев’яні вікна, порушує і приплив, і відтік повітря з квартири. У цих умовах кратність повітрообміну в квартирі різко знижується, а ймовірність підвищення вологості збільшується.
Всі вищеперелічені причини виникнення грибка так чи інакше підрозумівають під собою підвищену вологість у квартирі, як позбавитися від якої мало хто знає.
Сирість в квартирі: як позбутися назавжди
Підвищена вологість провокує не тільки виникнення цвілі, але і різні захворювання у мешканців квартири: починаючи від головних болів і закінчуючи проблемами з суглобами. Тому від вологості необхідно позбавлятися в обов’язковому порядку. Зробити це можна такими способами:
- Утеплити квартиру зовні та зсередини;
- Добре опалювати всі кімнати, при необхідності використовуючи додаткові обігрівальні прилади;
- Встановити в квартирі кондиціонер, який буде підсушувати повітря;
- Подбати про якісну вентиляцію;
- Не сушити одяг у квартирі, віддаючи перевагу балкону або пральній машинці з функцією сушки білизни;
- Під час приготування їжі на плиті використовувати витяжку.
Цвіль на шпалерах: як позбутися
Оскільки грибок поширюється дуже швидко, то позбутися від нього без видалення шпалер можна лише на самих ранніх стадіях. Необхідно обробити заражені поверхні одним з таких засобів:
- Столовим оцтом;
- Засобом побутової хімії, що містить хлор;
- Нашатирним або етиловим спиртом;
- Слабким розчином марганцівки;
- 3% розчином перекису водню;
- Лавандовим маслом або розмариновою ароматичною олією.
Застосування будь-якого з перерахованих вище засобів може привести до знебарвлення або зміни кольору шпалер. Також існує високий ризик того, що цвіль повернеться найближчим часом, оскільки, швидше за все, грибкові колонії вже міцно засіли на стінах під шпалерами.
Цвіль на стінах: як позбутися максимально швидко
Не варто відкладати видалення грибка зі стін, оскільки цвіль дуже швидко «роз’їдає» поверхні і приблизно за 10-12 місяців може дістатися крізь штукатурку до бетону або цегли. Щоб позбутися від цвілі на стіні, необхідно по черзі виконати наступне:
- Видалити уражені пліснявою шпалери та листи, прилеглі до них;
- Намочити поверхні стін водою, оскільки вона перешкоджає поширенню грибкових спор по повітрю;
- Видалити шар штукатурки;
- Металевою щіткою або скребком старанно зчистити наліт;
- Ретельно підмести приміщення;
- Висушити стіни;
- Обробити поверхню препаратом від грибка.
Потрібно звернути увагу на важливий нюанс: Необхідно добре просушити пошкоджену ділянку. Без просушування, що здається на перший погляд дрібницею, ніяк не обійтися, тому що це є найефективнішою профілактикою проти рецидивів появи грибка. Сушити рекомендується всю стіну цілком. Можна за допомогою активної вентиляції або обігрівача.
Засоби боротьби з цвіллю
Народний засіб від грибка на стінах полягає в обробці поверхні канцелярським клеєм, розведеним водою. Але набагато простіше придбати один із спеціальних препаратів – антисептиків, що є засобом для видалення всіх видів цвілі.
Антисептики – це хімічні засоби, що володіють протигрибковою дією. Такі препарати, переважно, не містять хлору та безпечні для людей і домашніх тварин.
Існують водорозчинні антисептики і ті, які розводяться уайт-спіритом або скипидаром. Так само є і антисептики на масляній основі. Загалом – засобів багато, але універсальних немає. При покупці поцікавтеся, для чого це засіб застосовується. Але перш ніж купувати обраний засіб, слід підрахувати, скільки його знадобиться: як правило, на 1м2 необхідно 200 мл. препарату.
Найпростіше проводити обробку засобом, що випускається в балончику. Особливо це зручно, якщо площа, заражена грибком, невелика за розмірами.
Для нанесення розчинів слід використовувати валики або кисті. Після висихання першого шару поверхню стіни потрібно повторно обробити: в ідеалі має бути нанесено 3 шари препарату.
Контактуючи з хімією, необхідно дотримуватися вказаних в інструкції правил безпеки, зокрема:
- Проводити обробку в добре провітрюваному приміщенні;
- Надягати маску і рукавички;
- Працювати в закритому одязі;
- Перед початком обробки винести кімнатні рослини і всі можливі меблі, а предмети, що залишилися накрити щільною тканиною.
Між моментом завершення обробки і початком експлуатації приміщення повинно пройти не менше доби.
Для штукатурення очищеної від цвілі поверхні краще віддавати перевагу гіпсовій штукатурній суміші, що вже містить у своєму складі антисептик. Завдяки йому значно знижується ризик повторного виникнення грибка.
Як позбутися від грибка у ванній
Найчастіше грибок утворюється на оброблених силіконовим герметиком стиках між ванною, умивальником та стіною, а також на швах між плиткою. Чорний наліт, що з’явився, не змиваються водою. Позбутися його можна таким способом:
- Зішкребти заражений герметик;
- Провести обробку фунгіцидною засобом;
- Повторно нанести силіконовий герметик. Відмінно підходить спеціальний герметик, що володіє антигрибковою дією;
- Щілини між плиткою необхідно ретельно пошкребти металевим скребком, а потім закрити затіркою, що також містить у своєму складі антисептик.
У разі якщо цвіль спостерігається на стелі, позбутися її можна наступним чином:
- Добре скропити стелю водою і почекати 2-3 години;
- Повністю видалити побілку і штукатурку з заражених поверхонь. На не порушеній грибком частини стелі досить прибрати штукатурку, що відшаровується;
- Зашпаклювати всі вибоїни і нерівності;
- За допомогою кисті заґрунтувати стелю засобом, що містить у своєму складі антисептик;
- Дати грунтівці висохнути;
- Зміцнити всю площу стелі проникаючою грунтівкою;
- Відшліфувати поверхню. Стеля готова до подальшої фарбування.
Якщо можливості проводити ремонт у ванній кімнаті немає, то можна просочити стелю білизною. Завдяки своєму їдкому складу вона є прекрасним антисептиком, що знищує грибок.
Народні методи боротьби з цвіллю
Також можна скористатися народними способами боротьби з цвіллю у ванній:
- Розставити в кімнаті ємності з водою, в яку додано трохи йоду, або розкласти камфорні кульки. Метод допоможе тільки на ранніх стадіях розвитку грибка;
- У 2,5 л води додати 1 склянку бури. Пензлем нанести отриманий засіб на уражену грибком поверхню. Розчин можна не змивати;
- Додати у воду 1 чайну ложку лимонного соку або лимонної кислоти. Отриманим розчином протерти кахель і щілини між плитками;
- На заражену грибком поверхню насипати соди і залити її оцтом. Почекати, поки піна осяде, і промити поверхню теплою водою з миючим засобом;
- В 1 л води додати 4 столових ложки оцту. Отриманим розчином протерти заражений силіконовий герметик і кахель;
- Приготувати розчин з води, перекису водню, оцту і борної кислоти. Інгредієнти слід брати в пропорції 4:2:2:1. Протерти запліснявілі поверхні;
- Додати 2 чайних ложки олії чайного дерева в 400 мл води. Розпорошити розчин на кахель. Немає необхідності його змивати.
Народні засоби менш ефективні, ніж спеціальні антигрибкові препарати: навіть після самої ретельної обробки існує висока ймовірність повторного виникнення цвілі.
Профілактика виникнення грибка
Набагато простіше не допустити появи в квартирі грибка, ніж потім з ним боротися. Щоб не зіткнутися з цвілими стінами і стелею в своєму будинку, потрібно дотримуватися таких правил:
- Регулярно провітрювати кімнати, особливо ванну і кухню.
- Не сушити у ванній білизну.
- Стежити за справністю каналізації, вчасно ремонтувати протікші крани.
- У світлий час доби відкривати штори і фіранки.
- Встановити систему вентиляції в кухні та ванній кімнаті.
- Опалювати приміщення, не допускаючи переохолодження стін.
- Двері у ванну кімнату залишати відкритими.
- Не вирощувати герань і фіалки: з погляду грибка ці квіти є прекрасним місцем для його розмноження.
- Залишати трохи простору між меблями і стінами для циркуляції повітря.
- Кожен місяць протирати самі «ризиковані» поверхні засобом від грибка і цвілі.
- Під час ремонту використовувати вологостійкі матеріали.
Грибок – серйозний і небезпечний ворог, але боротися з ним необхідно. І чим раніше почати «війну», тим менше шкоди цвіль завдасть помешканню.
довго не могли побороти грибок у кімнатах (через погану вентиляцію) поки не спробували спеціальний антисептик від грибка снежка пума, дуже хороший засіб, можу порадити усім