Полив городу – коли і як правильно поливати овочі

Полив городу - коли і як правильно поливати овочіЯк відомо, вода це життя, і це твердження особливо вірне, коли справа стосується вирощування рослин. Адже вони дуже швидко гинуть без води, особливо якщо це овочеві культури. Якщо подивитися на це трохи з іншого боку, то вода відіграє надзвичайно важливу роль і для живлення рослин, вона поглинає з грунту поживні речовини і переносить їх до різних частин рослини, до листя або плодів. Так само рослинам потрібна волога, щоб уникнути перегріву, від сонця або занадто високої температури повітря.

Варто так само відзначити, що більшість рослин та їх плодів містять досить багато води, це стосується більшості овочевих культур. Багато овочів на 80-95% складаються саме з води. За вегетаційний період овочеві культури можуть витратити від 200 до 700 літрів цілющої вологи, і все це з розрахунку на 1 м. кв. займаної площі.

Але надлишок вологи, як і її недостача, починає гальмувати ріст рослин. Так само, в разі хронічного перезволоження грунту можуть розвинутися грибкові хвороби чи гниль. При надлишку вологи, ріст рослин сповільнюється, листова маса розвивається слабо і в результаті страждає врожайність. Вихід якісних плодів знижується, як знижується і їх якість.

Так що, перш ніж організувати режим поливу для тієї чи іншої культури, слід дізнатися, яка її потреба в воді, чи змінюється вона протягом усього вегетаційного періоду або залишається незмінною. Нижче наведено огляд найпоширеніших городніх культур та їх вимоги до поливу.

Полив помідорів

Полив помідорів

Помідор є культурою розсадною і коріння у нього розташовані не глибоко, і тому він вимагає рясного поливу і високої вологості грунту. Але така потреба у волозі неоднакова на різних періодах росту та плодоношення. Полив помідорів у відкритому грунті повинен бути рясним відразу після висадки розсади на постійне місце. Такий полив забезпечить швидку і хорошу приживлюваність рослин. Потім полив слід зменшити до помірного, поки не настане період плодоношення. Зменшення поливу необхідне щоб уникнути надмірного росту зеленої маси, крім того рясний полив в цей час може привести до затягування дозрівання плодів.

Потім йде період утворення плодів, і в цей час для помідорів необхідна висока вологість грунту. Недостача вологи в цей період може загрожувати зниженням врожаю та позначитися на його якості, крім того недостатній полив може привести до осипання квіток у зав’язі, що вже утворилась.

У період дозрівання плодів, полив знову слід зменшити до помірного рівня, оскільки надлишок вологи в цей період призводить до розтріскування плодів та їх подальшого загнивання. Так само надлишок вологи може позначитися на смакових якостях майбутнього врожаю помідорів.


Велике значення має і глибина, на яку промочують грунт, так в періоди від посадки до утворення плодів глибина промочування грунту повинна становити 20-25 см. На наступному етапі – в період визрівання врожаю ця глибина трохи збільшується, до 25-30 см.

Оптимальний режим поливу становить в посушливий час – два рази на тиждень по 10 літрів води на 1 м. кв., в помірно посушливий період – один раз в 10 днів 20-30 літрів на 1 м. кв.

При поливі цієї культури краще робити поверхневий полив. Дощування або обприскування з метою поливу застосовувати не рекомендується. Томатам не потрібна висока вологість повітря, в іншому випадку вони можуть почати хворіти.

Полив огірків

Полив огірків

Ця культура є дуже вимогливою до поливу та вологості грунту, оскільки її плоди практично на 90% складаються з води. Крім того велике листя огірків випаровує досить багато вологи. Крім рясного поливу огіркам необхідна також висока вологість повітря.

Без рясного поливу ви не досягнете гідного врожаю огірків, плоди будуть гіркими, дрібними і потворними. Тому при вирощуванні цього овоча головне забезпечити правильний і достатній режим поливу – починаючи з висадки розсади в грунт і закінчуючи визріванням плодів.

Але все ж, є і певні обмеження в поливі – огірки не повинні перебувати весь час у воді. У жаркий і посушливий період слід проводити освіжаючий полив. Витрата води – 5-7 літрів на 1 м. кв., такий полив можна робити щодня або через день поки не закінчиться посуха або не опуститься температура повітря. У звичайний час огіркам необхідно 20-30 літрів води на 1 м. кв. кожних 4-5 днів.

Полив перцю

Полив перцю

Перець досить вимоглива до поливу культура, оскільки його коріння розташовується не глибоко. Коренева система цієї культури є горизонтально розгалуженою, і при низькій вологості грунту рослини сповільнюють ріст, погано розвиваються, можуть скинути бутони і зав’язі плодів. При подальшій нестачі води постраждає якість та кількість врожаю, плоди будуть дрібні та деформовані, визрівання затягнеться і може утворитися верхова гниль.

Після пересадки розсади в грунт рослини не варто заливати, в іншому випадку рослини можуть захворіти грибковими хворобами або гниллю. Найкраще поливати перець невеликими порціями і у міру підсихання грунту. У період зав’язування плодів і подальшого визрівання полив слід збільшити і використовувати більшу кількість води. Норма поливу для цієї культури може коливатися від 15 до 30 літрів води на 1 м. кв.

Полив баклажанів

Полив баклажанів

Ця культура так само вимоглива до вологи, як і перець, але варто пам’ятати, що на холодній землі і в постійній вогкості баклажани розвиваються погано. У період приживлюваності розсади у відкритому грунті цій культурі необхідні помірний полив, а в сиру похмуру погоду та при холодному вітрі його взагалі краще не проводити. В такий час краще стежити, щоб грунт був помірно вологим. У період же зав’язування плодів і подальшого їх визрівання варто подбати про достатній полив, так як в протилежному випадку через посуху можуть опадати бутони, квітки і плоди.

Ідеальним для баклажанів є полив через крапельне зрошення, так як в цьому випадку відбувається полив локально по грядках безпосередньо в місцях основного росту коренів. Поливні норми схожі з нормами поливу для перцю: від 15 до 30 літрів води на 1 м. кв., при глибині промокання грунту – 25-30 см.

Полив цибулі

Полив цибулі

Для успішного формування врожаю ці рослини потребують не дуже великої кількості води. Варто зазначити, що у цибулі коренева система розташована дуже компактно і її потреби у вологості грунту і повітря не однакові в різні періоди росту.

Грунтова волога важлива для рослин в перші 14-18 днів після посіву і далі протягом 14-18 днів після появи сходів. У цей період відбувається інтенсивне утворення листя, а так само ріст і формування кореневої системи. Але більш за все цибуля потребує достатньої кількості вологи в період росту листя і цибулин.

У більш пізній час надмірна кількість вологи буде тільки затримувати визрівання цибулин і скоротить терміни зберігання готового врожаю.

Отже, протягом травня й червня цибулю поливають раз в 7-8 днів, з розрахунку 5-10 літрів води на 1 м кв. Потім першу половину липня поливають рідше, 1 раз в два тижні 5-10 літрів води на 1 м кв. А в другій половині липня полив можна залишити мінімальним або припинити зовсім, в цей час починає формуватися цибулина.

Полив коренеплодів

При вирощуванні коренеплодів правильний полив дуже важливий, в іншому випадку ви отримаєте грубий і задерев’янілий урожай.

Полив моркви та буряка

Полив моркви та буряка

На початку росту моркву і буряк поливають раз на два тижні. Потім в період формування коренеплодів слід поливати їх раз на тиждень, а якщо ви живете в посушливому і жаркому районі, то можна поливати моркву і буряк два-три рази на тиждень. Не слід допускати пересихання грунту, в іншому випадку коренеплоди будуть низької якості. За два тижні до збору врожаю полив припиняють. Норма поливу може коливатися від 15 до 30 літрів води на 1 м², глибина промокання грунту не менше 30 см.

Полив редису

Полив редису

Цей коренеплід вимагає частого та регулярного поливу, в іншому випадку можна отримати жорсткі та гіркі коренеплоди. Полив проводять кожні 2-3 дні, а в суху і жарку погоду щодня. Норма поливу може становити від 10 до 15 літрів води на 1 м. кв., глибина промокання грунту не менше 20 см.

Полив капусти білокачанної

Полив капусти

До поливу цієї культури слід підійти відповідально, оскільки вона дуже вимоглива до вологи. При недостатньому поливі рослини розвиваються погано, утворюють малу кількість листя, качани або дрібні, або зовсім не утворюються. Але варто пам’ятати що перелив так само загрожує, і не дуже добре позначається на рості та формуванні врожаю у капусти.

Після висадки розсади в грунт, слід підтримувати достатню вологість ґрунту, до тих пір, поки розсада не приживеться. Норми поливу капусти білокачанної складають 10-15 літрів води на 1 м. кв.


Більше цікавих статей на тему:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *