Осінні роботи на городі

Осінні роботи на городіНа вулиці вже осіння пора, на городі вже майже все відцвіло та відплодоносило. Вже зібраний майже весь врожай городини, тому слід подумати як підготувати город до нового сезону, підготувати ґрунт, висіяти сидерати, тощо. А як проводити осінні роботи на городі, Ви дізнаєтесь із цієї статті.

Що можна робити восени на городі

Проводячи осінні роботи в городі, у вересні, крім збирання врожаю, можна зайнятися посівом на звільнених ділянках кропу, петрушки, зеленої цибулі. А щоб закріпити успіх і прискорити процес зростання вітамінної зелені, їх можна прикрити плівкою.

Крім того, перед настанням стійких заморозків можна зробити підзимовий посів моркви, пастернаку, салату, шпинату, буряків та інших культур. Тоді ж можна провести висадку і розмноження ревеню, естрагону, щавлю та інших культур методом поділу зі старих посівів.

Вересень – хороша пора для розмноження ягідних кущів. У першій половині місяця краще проводити розсаду здерев’янілих живців червоної, а в другій половині – чорної смородини. Кущі аґрусу потребують проріджування крони, підгодівлі перегноєм і підгортання. Саме початок місяця – крайній термін для висаджування суниці садової. Також можна висаджувати малину.

Підготовка ґрунту восени

Подбавши про врожай, подбайте і про ґрунт. У цю пору заготовляють теплі грядки для баштанних культур: гарбузів, кабачків, патисонів, огірків та інших.


Для цього викопуються борозни, які заповнюють гілками чагарників, твердими стеблами соняшника, незаражених бадиллям овочевих культур, листям тощо. Вище можна укласти перепрілий гній і присипати все грунтом з компостом.

Ділянка звільняється від органічних залишків відпрацьованих культур, які збирають в компостну купу і обробляють  спеціальними препаратами.

Ґрунт на звільнених грядках піддають розпушуванню на глибину 5-7 сантиметрів і засівають озимими сортами сидеральних рослин.

Також важливо продумати план для посіву овочевих культур на майбутній рік, не забуваючи про оновлення асортименту основних культур і вирощуваних в якості сидератів.

Ґрунт на звільнених грядках піддають розпушуванню на глибину 5-7 сантиметрів

Ґрунт на звільнених грядках піддають розпушуванню на глибину 5-7 сантиметрів

Посів сидератів

Вирощують сидерати в першу чергу заради коренів. Перегниваючи після обов’язкового підрізання бадилля, вони збагачують ґрунт гумусом. Більше того, після розкладання коренів ґрунт набуває пористої структури, тому ділянки з сидератами не рекомендується скопувати щоб уникнути руйнування каналів в родючому шарі.

Бадилля, у свою чергу, після зрізування бажано також залишити на поверхні. Спочатку вона візьме на себе функцію мульчі, а після її можна також зорати на глибину 3-5 см, де вона також сприятиме підвищенню вмісту в грунті різних органічних речовин і корисних мікроорганізмів.

Сидератні культури, схильні до швидкого розростання та розвитку густої зеленої маси, такі, як конюшина, гірчиця, фацелія, не залишають шансів для розвитку бур’янів. Також для сидератних посівів можна вибрати медоносні культури: календулу, чорнобривці, фацелію. Подібні посадки залучать на Вашу садову-городню ділянку бджіл та інших запилювачів.

Існує два основних способи посіву сидератів.

Перший полягає в тому, що підготовлену ділянку рихлять мотикою, плоскорізом або культиватором на глибину 5-7 см, після чого проробляють на поверхні борозни, в які і висівають насіння сидератів.

Борозни розрівнюють все тієї ж мотикою, незначно присипаючи насіння землею. Такий спосіб особливо хороший при посівах у весняно-літній сезон.

При використанні другого способу насіння висівають безпосередньо на поверхню грунту, після чого присипають компостом.

Цей спосіб більше підходить для підготовки ділянки до зимового сезону, після збирання врожаю та очищення грядок від залишків культурних рослин. Тонкий шар компосту виконає функцію мульчі та вбереже грунт від пересихання і вимивання при таненні снігу, а також забезпечить захист корисних мікроорганізмів від різких перепадів температур.

Влітку посів сидератів відбувається, в основному, в міжряддях і на звільнених від ранніх культур грядках. Деякі фахівці рекомендують влітку вирощувати сидеральні культури не більше 30-40 днів, після чого зрізати зелену масу і заорювати її на глибину 5-7 сантиметрів прямо на місці вирощування. Після цього простір, що звільнився займають іншим сидератом.

Восени краще віддавати перевагу озимим сортам рослин: жито, овес, рапс. Якщо посів відбувається досить рано, то до першого снігу ділянка покриється густою зеленню, яку підрізають за рівнем грунту і тут-таки залишають в якості мульчі. Якщо ж ділянка звільняється від врожаю пізньої осені та сидерати після посівів не встигнуть зійти до зими, то вони зійдуть ранньою весною і до моменту висадки основних культур встигнуть набрати солідну органічну масу.

Значно покращує ефект і прискорює процес використання сидератів на фоні спеціальних препаратів, які в широкому асортименті представлених на сільськогосподарських ярмарках і в спеціалізованих магазинах. Вони містять особливі штами корисних мікроорганізмів, що сприяють як росту самих рослин, так і більш швидкому і продуктивному розкладанню зеленої маси після підрізання.


Більше цікавих статей на тему:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *