Для дбайливого господаря зберігання садового інвентарю – справа не менш важлива, ніж турбота про врожай, навіть якщо лопати та граблі, пили, секатори, шланги та розсадні ящики знадобляться лише на наступний рік. Але щоб користуватися ними не один сезон, потрібно також приділити їм догляд та увагу. Восени, коли закінчуються роботи на городі, саме час подбати про ті інструменти, що допомагали садівникові в його нелегкій праці.
Підготовка до зберігання
Перш, ніж прибирати інструменти на зиму, слід провести спеціальну підготовку, що включає:
- Очистку;
- Ремонт;
- Змащування та захист від корозії.
Для того, щоб всі інструменти навесні були в робочому стані, після завершення сезону треба обов’язково провести їх очищення. Вологий грунт, сік, що залишається рослинами після прополки, сприяють швидкому зносу та корозії, помітно знижують термін служби і металевих, і пластикових, і дерев’яних частин.
Для виконання такої процедури найбільше підходять пластмасові або дерев’яні скребки. Можна і просто вимити робочі поверхні водою та витерти насухо ганчіркою.
Для очищення лопат, вил та інших великих металевих предметів зручно використовувати річковий пісок, який насипають у відро, підмішуючи туди невелику кількість машинного масла. Досить два-три рази увіткнути лопату в таку суміш, щоб вона була і чистою, і змащеною.
Очищення садового інвентаря включає в себе не тільки видалення налиплої землі та післяжнивних залишків. Всі металеві поверхні необхідно позбавити від слідів іржі. Це робиться щіткою, що має металеву щетину або ганчірочкою, змоченою в денатураті.
Пластикові та скляні ємності треба ретельно промити водою і продезінфікувати слабким розчином марганцівки, після чого просушити. Це буде і додатковою профілактикою грибкових захворювань на ділянці.
Обприскувачі і посуд, який використовували при обробці рослин хімічними препаратами, необхідно прополоскати у великій кількості проточної води. Тільки так вдасться видалити всі залишки використаних речовин.
Держаки та дерев’яні рукоятки обов’язково протирають ганчіркою, а при необхідності і зачищають наждачним папером. Після цього непогано покрити їх лаком для запобігання від руйнування і вбирання вологи.
Завершивши очищення, слід змастити все металеві частини машинним маслом або інший мастилом, що продається в спеціалізованих магазинах. Спеціальні спреї, призначені для садової техніки – це не просто данина моді. Вони надійно захищають від корозії, полегшують обробку і менше брудняться.
Місце для зберігання
Щоб інструменти не піддавалися дії вологи, корозії та іншим небажаним явищам, здатним перетворити цінний інвентар в купу непотрібного заліза, слід підібрати відповідне місце для зберігання. Це може бути комора, сарай або контейнер – будь-яке приміщення, де можна забезпечити необхідні умови:
- Захист від проникнення вологи;
- Достатнє провітрювання;
- Можливість установки полиць, стелажів і гачків.
Лопати, граблі, вила та інші подібні предмети слід зберігати у вертикальному стані, або підвісити їх на стіні, використовуючи гачки. Пили, ножівки, садові ножиці та секатори повинні бути загорнуті в газетний папір або поміщені в спеціальні чохли.
Найпростіші чохли для гострих предметів можна зробити з підручних матеріалів. Наприклад, із садового шлангу, рукавів старої куртки, надівши їх на ріжучі поверхні пили або сокири. Леза мотики або лопати досить обернути мішковиною або промасленим папером.
Бензопили, культиватори, тримери і інше електричне та бензинове обладнання можна поміщати на зберігання тільки після вивчення інструкцій, які додаються виробниками.
Звільнені від води садові шланги згортають, намотують на дерев’яні або пластмасові котушки. А для довгих шлангів краще використовувати спеціальні барабани різної конструкції. Їх зручно вішати на стіну, що дозволяє економити місце в сараї або коморі.
Не варто використовувати для упаковки садового інвентарю поліетиленові пакети або плівку. На них легко конденсується волога, викликаючи появу іржі на поверхні металевих частин і гниття дерев’яних.
У сараї із земляною долівкою не слід ставити інвентар на голу землю. Найкраще підкласти під нього дерев’яні або пластикові піддони або помости.
Якщо в сараї всю зиму вільно гуляє вітер, то таке приміщення не придатне для розміщення садових інструментів і, особливо, електрообладнання. Умови, оптимальні для просушки сіна, далеко не завжди підходять для зберігання інвентарю.