Коли здійснюється капітальний ремонт житла, в першу чергу відбувається заміна старих дерев’яних вікон на практичні металопластикові конструкції. Господині з полегшенням зітхають, адже пластикові вікна догляду вимагають мінімального. Не потрібно щоліта їх фарбувати, восени утеплювати і протягом року з великими зусиллями відмивати рами. Невже догляд за пластиковими вікнами не потрібен?
Все ж таки, догляд за вікнами ПВХ необхідний, хоча б для того, щоб зберегти їх відмінний вигляд і функціональність на довгі роки, але часу на це витрачається надзвичайно мало. Досить приділяти вікнам ПВХ по 15-20 хвилин декілька разів на рік і вони прослужать десятиліттями. Але, відбудеться це за умови, що ви знаєте, як правильно доглядати за пластиковими вікнами і придбаєте для цього відповідні засоби.
Наслідки невмілого або неправильного догляду за пластиковими вікнами
Коли в Україні почався будівельний бум і почали всюди проводити заміну старих вікон на нові, виготовлені з ПВХ, для багатьох головним аргументом для такого ремонту стало твердження, що догляд за пластиковим вікном не потрібен зовсім. А виробники робили на цьому акцент і це чудово спрацьовувало. Можна було спостерігати за будь-якою багатоповерхівкою і бачити, як кожного дня з’являються нові білосніжні рами.
Минуло декілька років і у господарів почалися проблеми з здавалося б «вічними» вікнами – профіль став виглядати недоглянутим, розхиталася фурнітура, розсохлись гумові ущільнювачі, а дренажні отвори забилися від бруду. Виявилося, що періодичного обслуговування вимагають навіть вікна з ПВХ. У більшості випадків виниклі проблеми виходило вирішувати, але для цього були потрібні додаткові зусилля і грошові вкладення. У деяких же випадках вікна відновити виявилося неможливим і їм потрібна була заміна.
Зараз всі великі виробники віконних блоків у своєму асортименті обов’язково мають спеціальні засоби для якісного та правильного догляду за вікнами ПВХ. Своїх клієнтів вони намагаються максимально точно інформувати, що можна робити, а чого ні в якому разі не можна допускати при експлуатації їхньої продукції.
Як доглядати за пластиковим вікном
Спеціального обслуговування і професійних майстрів не потрібно, якщо ви маєте пластикові вікна. Як доглядати за ними зможе навчитися будь-який господар та господиня.
Пропонуємо короткі рекомендації:
- Догляд за ущільнювачами повинен бути регулярним, щоб вони не втрачали своїх якостей – захисту приміщення від протягів, пилу та шуму. Гумові еластичні ущільнювачі стоять по всьому периметру рами і стулок, за допомогою них відбувається щільне прилягання вікон. Досить 2-3 рази на рік їх ретельно відмивати від бруду простим мильним розчином, потім просушувати і змащувати силіконовим маслом.
- Догляд за ПВХ профілем включає його чистку за допомогою спеціальних миючих препаратів. Миючий засіб слід наносити на пластикову раму за допомогою м’яких тканин і залишати до висихання, потім оброблену поверхню протирати вологою ганчіркою. Ні в якому разі не можна використовувати для цього абразивні речовини та розчинники. Підвіконня – невід’ємна частина всієї віконної конструкції, тому йому потрібно такий же догляд.
- Догляд за фурнітурою – це її змащування 2 рази на рік машинним маслом або технічним вазеліном. За необхідності потрібно підкручування кріплення ручок.
- Догляд за склопакетами – це насамперед захист від ударів і пошкоджень, щоб запобігти появі тріщин та подряпин. У такому випадку склопакети можуть експлуатуватися десятиліттями. Вони просто миються по мірі необхідності, для цього використовуються миючі засоби, що не містять агресивних компонентів – розчинників, абразивів. Неприпустимо при їх митті видаляти бруд за допомогою гострих предметів.
- Догляд за дренажними (водовідвідними) отворами також необхідний, щоб здійснювався вивід вологи назовні. Природно, що періодично вони будуть забиватися брудом, тому від нього потрібно регулярно позбавлятися.
- Догляд за пластиковими вікнами взимку включає провітрювання квартири кілька разів на добу по 10-20 хвилин. Цим досягається зменшення вологості в приміщенні – не утворюється конденсат на склопакетах, також не замокають відкоси. Пластикові вікна потіють саме через те, що вони герметичні і в зимовий період відбувається зміна температурного і вологісного режиму будинку.

Спеціального обслуговування пластикові вікна не потребують. Як доглядати за ними зможе навчитися будь-який господар та господиня.
Набір для догляду за вікнами ПВХ
Ще декілька років тому власнику вікон ПВХ доводилося в різних місцях купувати всі потрібні засоби догляду за пластиковими вікнами. Зараз же просто треба придбати так звану аптечку, в якій є все найнеобхідніше для очищення профілю, гумового ущільнювача і фурнітури. Безперечна користь їх у тому, що не треба боятися, що засоби можуть нашкодити. Виробники їх обов’язково тестують на інертність у відношенні один до одного, вони нешкідливі для суміжних конструкцій.
При купівлі такого набору треба дивитися, на простоту і зручність його у використанні. Зазвичай одного набору вистачає на рік застосування у трикімнатній квартирі. Мається на увазі, що догляд за пластиковими вікнами здійснюватиметься двічі на рік – навесні і восени.
До складу комплексного набору для догляду за вікнами ПВХ входить:
- багаторазова неткана серветка;
- миючий засіб для профілю;
- препарат для догляду за ущільнювачами;
- засіб для змащування фурнітури.
Для миття склопакетів купуються рідкі засоби для миття скла або посуду. До їхнього вибору потрібно ставитися гранично обережно. Спочатку його потрібно перевірити на невеликій ділянці і лише потім застосовувати для всієї поверхні.
Не слід використовувати вікна не за призначенням. Часто фурнітура пошкоджується від того, що на ручки вішаються сторонні предмети.
Щоб пластикове вікно правильно функціонувало заявлений виробником термін, потрібно за ним не тільки якісно доглядати, а й елементарно берегти. У цьому на допомогу прийде здоровий глузд. Термін експлуатації можна збільшити, якщо чітко слідувати інструкціям виробника профілю та фурнітури.