Що робити, якщо розбився ртутний градусник?

Що робити, якщо розбився ртутний градусник?Наш дім – наша фортеця, ми намагаємося не допускати ніяких бід у рідну оселю. Але нещастя може трапитися з необережності навіть всередині житла, наприклад, дитина може розбити ртутний градусник. Наслідки від цього можуть бути найстрашніші. Обов’язково треба швидко зреагувати і провести роботи з видалення цього небезпечного металу. Щоб ніхто з членів сім’ї не отруївся, треба все зробити правильно: акуратно, обережно і чітко. Без конкретних знань, що зробити, якщо розбився градусник, не обійтися. Тому прочитати цю статтю необхідно всім, у кого в домашній аптечці є такий медичний прилад.

Увага: розбився градусник з ртуттю!

Зі шкільної лави нам відомо про те, що ртуть – сріблястий рідкий метал, який надзвичайно отруйний навіть у незначних кількостях. Точніше, отруйні випари ртуті, які починають випаровуватися при температурі понад 18°С. Висока токсичність цього металу призвела до того, що він використовується у виробництві дуже обмежено, але, тим не менш, градусники і люмінесцентні лампи не можуть існувати без нього.

У твердому стані ртуть не особливо шкідлива, але випари її небезпечні, при цьому їх неможливо визначити просто по запаху або кольору. Вдихання людиною цих випарів може викликати порушення нервової системи, травного тракту, захворювань печінки і нирок.

Тому, якщо розбився градусник, треба, перш за все, знати як зібрати ртуть правильно -для того, щоб видаляючи її з дому, не зашкодити собі.

Демеркуризація – так називається процедура очищення всього в будинку від забруднення ртуттю, наприклад, після того, коли розбився ртутний градусник. Ця процедура має чіткі правила, яких повинні всі в обов’язковому порядку дотримуватися.

Що робити, якщо градусник розбився?

Перший етап збирання ртуті:

В першу чергу не можна панікувати. У приміщенні повинна залишитися тільки та людина, яка безпосередньо буде займатися збором крапель ртуті, інші члени сім’ї, у тому числі і домашні тварини, повинні обов’язково вийти з дому. За кішками та собаками треба дуже уважно простежити, оскільки вони можуть рознести метал по всіх кімнатах.


Якщо розбився градусник у будинку, то треба постаратися житло дуже швидко охолодити. Це треба зробити, щоб ртуть не випаровувалась. У холодний період для цього достатньо відкрити вікна, а влітку слід включити кондиціонер, якщо він є. А якщо немає можливості охолодити повітря, то все одно треба відкрити навстіж вікна, щоб був приплив свіжого повітря, але при цьому не повинно бути протягів, щоб не рознести кульки ртуті.

Люди, які братимуть участь у вирішенні проблеми, повинні на ногах мати бахіли, які цілком можна замінити поліетиленовими пакетами, придатними за розміром, на руках – гумові господарські або медичні рукавички. Марлева пов’язка повинна бути, але її треба попередньо намочити, щоб ртутні випари не потрапили у ваші дихальні шляхи.

Потрібно підготувати ліхтарик, банку з водою, щільну кришку до неї, листки паперу і крупну голку. Треба чітко розуміти, на якій площі розбився градусник, яким буде точний периметр очисних робіт і встановити, чи не могли поширитися кульки ртуті набагато далі від місця події. Ліхтариком будемо оглядати всі тріщини та щілини.

Починати збір ртуті треба з того, що залишки градусника переносяться в банку. Вода в ній потрібна для того, щоб не було отруйних випарів. У цю ж ємність з водою або з розчином марганцівки будуть переноситися всі часточки ртуті. Банка повинна завжди щільно накриватися кришкою і не знаходитися поряд з обігрівальними приладами.

Спершу збираються великі краплі: треба їх видалити так, щоб вони не роз’єдналися на дрібні. Беремо два аркуші паперу. Одним підкочуємо крапельку ртуті на другий. Другий лист можна замінити великою голкою або в’язальною спицею. Дрібні частинки слід підкочувати одну до одної, щоб утворилася велика крапля.

Так виглядають розсипані крапельки ртуті від розбитого градусника.

Так виглядають розсипані крапельки ртуті від розбитого градусника.

Ртуть можна збирати іншими способами:

  • паперовими серветками, змоченими в олії;
  • липким скотчем або лейкопластиром;
  • шприцом з великою голкою;
  • мідним дротом (служитиме магнітом).

Який спосіб використовувати – без різниці. Головне, щоб від того, що розбився градусник, наслідки для мешканців будинку, де це сталося, були мінімальними.

Другий етап збирання ртуті

Після того, як ви зберете всі крапельки ртуті від розбитого градусника, це ще не кінець. Насправді, зібрані тільки видимі частинки, потрібно ще обробити хімічними засобами всі поверхні, які могли контактувати із ртуттю.

Особливу увагу треба приділити щілинам, тріщинам, плінтусам. Це хімічна демеркуризація, вона проводиться:

За допомогою хлорки:

  • 1 літр «Білизни» розчиняємо у 8 літрах води. Використовувати треба тільки пластикове відро.
  • Цим складом за допомогою щітки, губки або ганчірки протираються всі поверхні, що потрапили під дію ртуті, через 15 хвилин все змивається водою.
  • Далі на 8 літрів води додається 1 г марганцівки.
  • Беруться інші ганчірки, губки (на перших могли залишитися частинки ртуті) і знову обробляються всі поверхні.
  • Воду з ртуттю не можна виливати в каналізацію ні на землю.

За допомогою марганцівки:

  • Готується дуже насичений розчин, туди додається столова ложка звичайної солі і така ж кількість оцтової чи лимонної кислоти.
  • Всі поверхні обробляються цим складом за допомогою щітки або пульверизатора.
  • Якщо помічаєте, що відбувається висихання, треба швидко збризкувати водою.

Через 6 годин проводимо подальшу обробку іншим розчином.

  • На один літр води беруться 50г соди, 40г господарського мила.

Упродовж кількох днів всі ці етапи треба повторювати, але після обробки марганцівкою досить почекати близько години.

Також треба проводити щоденне вологе ретельне прибирання квартири, не забувати провітрювати її. Від марганцівки на всіх оброблених поверхнях залишаться темні плями, це не красиво, але це необхідно зробити, щоб захистити вашу сім’ю.

Розбився ртутний градусник, що робити з його залишками?

Всі зібрані залишки розбитого градусника, як і краплі ртуті потрібно скласти в банку та щільно закрити. Ні в якому разі не можна все це просто викидати. Треба сповістити спеціальні служби про нещасний випадок у вашому домі.

Куди телефонувати, якщо розбився градусник? Про це повинна дізнатися служба надзвичайних ситуацій. Її представники повинні дуже швидко зреагувати.  Їм треба передати банку з небезпечним металом. До приїзду рятувальників потрібно банку поставити на балкон або в гараж, де ніхто її не перекине.

Банка повинна бути щільно закрита, переносити її потрібно дуже акуратно і дбайливо. Також треба скласти всі засоби, якими ви користувалися при збиранні, в окремий пакет і їх також віддати. Рятувальники  проконтролюють, чи правильно ви все зробили.

Ще раз повторюємо: не можна розбитий градусник, ртуть, забруднену воду і ганчір’я викидати або виливати в унітаз, сміттєпровід, сміттєві баки, не можна закопувати все це в землю. Можна тільки передати представникам служби надзвичайних ситуацій, які знають, що з цим робити.

Якщо ви все зробили правильно і дуже уважно, то побоюватися за наслідки не треба.

Людині, що прибирала наслідки нещасного випадку, треба якомога більше пити різноманітної рідини, щоб вивести з організму шкідливі ртутні випари.

Якщо існують сумніви з приводу, що не вся ртуть зібрана, то в обов’язковому порядку треба звернутися за допомогою у службу надзвичайних ситуацій. У них є газо-ртутний аналізатор, який протестує ваш будинок. Не можна нехтувати існуючою небезпекою, адже ртуть – дуже небезпечний метал для здоров’я всіх людей.


Більше цікавих статей на тему:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *