Навіть найстаріші сережки, що залишились ще від бабусі, або обручку, що покрита дрібними подряпинками від повсякденних турбот, можна досить швидко привести в нормальний вигляд, якщо знати, як почистити золоті прикраси в домашніх умовах. Як це зробити, можете дізнатись з цього матеріалу.
Нічого складного немає в наведених нижче методах, але треба обов’язково знати якої проби кожен виріб, золотий він чи лише позолочений, які камені його прикрашають – для того, щоб не нашкодити, а тільки поліпшити стан зовнішнього вигляду ваших коштовностей.
Як почистити золоті прикраси?
Найлегше і найпростіше це довірити таку відповідальну справу професіоналам. Кожна ювелірна майстерня, що розташована у вашому місті, візьметься за «реставрацію» вашої прикраси. Хто, як не майстер своєї справи, найкраще впорається з чищенням золота, відполірує його, при необхідності зробить невеликий ремонт.
Але не завжди є час і можливість скористатися послугами ювелірних майстерень, повірте: ви самостійно зможете відновити свої коштовності.
Простий спосіб почистити золото в домашніх умовах
Будь-яка чистка золота в домашніх умовах починається з найпростішої процедури. Потрібно очистити золото від нальоту, що виникає на ньому від вуличного пилу, шкірного жиру та іншого бруду.
Від нальоту позбудемося елементарним замочуванням в мильному розчині:
- Помістіть забруднені золоті прикраси в невелику тару.
- Залийте гарячою водою (50-60 градусів).
- Додайте будь-який миючий засіб, від якого з’явиться піна.
- Зачекайте близько двох годин.
- Візьміть стару непотрібну зубну щітку і підріжте на ній щетину.
- Щіткою ретельно обробіть всі золоті поверхні.
- Сполосніть і викладіть прикраси на просушування.
- Відмиту річ не треба протирати.
Багато досвідчених господинь радять, що найкраще для замочування підходять рідини для миття посуду, наприклад, улюблений нами і жителями Віларібо, Вілабаджо гель Fairy.
Такий щадний метод можна повторити кілька разів, в половині випадків його цілком вистачає. Але якщо потускніння не минуло, то слід приступити до жорсткіших методів.

Візьміть стару непотрібну зубну щітку і підріжте на ній щетину.
Щіткою ретельно обробіть всі золоті поверхні.
Чищення золота аміаком
Чищення золота дома можливо за допомогою 25% розчину аміаку. Робіть таку процедуру тільки в приміщенні, де є хороша вентиляція, щоб не отруїтися випарами аміаку. Але дорогоцінному металу аміак ніяк не зможе нашкодити, тому кладемо вироби в глибоку ємність і заливаємо розчином, чекаємо кілька годин і потім прополіскуємо під проточною водою.
Очищення золота нашатирним спиртом
Чистка золота нашатирним спиртом (10% аміаку) також дає позитивний ефект, якщо плями на поверхні прикрас – процес окислення металів, що входять до складу дорогоцінного сплаву. Адже прикраса не виготовляється з одного золота, чим нижче проба – тим більше в сплаві інших металів, тому краще всього скористатися даними способом, коли проба золота не надто висока. Процес чистки золота нашатирним спиртом такий же, як і у попередньому пункті.
Інші методи чищення золота
Ще один склад для очищення золота: порошкоподібна крейда, вазелін, стружка з мила і вода в рівних частинах. Це все потрібно добре змішати і натерти нашу річ за допомогою м’якої тканини, а потім промити водою. Ефективність у цього способу дуже висока, після обробки коштовності виглядають як нові.
У медичних працівників та й просто в побуті дуже часто трапляється неприємність, коли йод потрапляє на кільце і утворює некрасиві плями. Від них позбавитися не вийде простим мильним розчином. Для очищення золота у такому випадку, необхідно придбати розчин гіпосульфіту (є у магазинах, де продаються хімреактиви) і в нього на півгодини опустити вашу прикрасу.
Як почистити золото в домашніх умовах народними способами
Чищення золота содою – перевірений народний метод.
- Дві ложки порошку на сто грам води в невеликій каструльці поміщаються на вогонь, туди кладуться золоті вироби.
- Після закипання додати дві ложки оцту і в такій суміші треба прокип’ятити прикраси на повільному вогні двадцять хвилин.
- По закінченню вийняти і дати їм просохнути.
Крім цього і вищеописаних методів наші жінки накопичили ще безліч різних народних способів, що успішно допомагають справлятися з постарілим виглядом золотих прикрас:
- Сік свіжої цибулі наноситься на серветку і нею протирається коштовність до тих пір, поки не зникне весь бруд;
- Білок яйця і трохи пива – така суміш також ефективно впорається із забрудненням;
- Кам’яна сіль розчиняється у воді, щоб вийшов насичений соляний розчин для очищення золота. У ньому воно має пролежати не менш доби, а потім ретельно промивається під проточною водою;
- Зубний порошок або паста – найдоступніший метод. Можна чистити всуху, розвести в невеликій кількості води або додати трохи лимонного соку;
- Гірчичний порошок може слугувати відмінним поліруючим засобом, його насипають на ганчір’я і натирають протягом п’яти хвилин, цього часу вистачить для відмінного результату;
- Косметична помада з своєму складі має діоксид титану, який може бути хорошим абразивом. Намазати помадою, почекати деякий час і ретельно протерти – прикраса засяє знову.
Вам треба лише підібрати найоптимальніший для вас варіант і почати оновлювати улюблені прикраси.

Зубний порошок або паста – найдоступніший метод. Можна чистити всуху, розвести в невеликій кількості води або додати трохи лимонного соку.
Частка золота з камінням, білого золота та позолочених виробів
Ще на стадії покупки золотої прикраси, у продавця треба поцікавитися, наприклад, як почистити біле золото в домашніх умовах. Біле золото зверху часто покривається родієм – металом в десять разів коштовнішим, ніж золото, але який з часом має здатність стиратися. Він потрібен як захисне покриття і для додання презентабельного білого блиску. Не найжорсткіші способи, описані тут, підійдуть для чищення білого золота, якщо воно не доповнюється діамантами. Діаманти слід обробляти тільки спеціальними засобами або щадними мильними або спиртовими розчинами.
Багато дорогоцінних каменів погано переносять підвищену вологість, це – перли, бурштин, опал, малахіт, тощо. У такому випадку сама оптимальна рідина для чищення золота – горілка чи одеколон. Ватяну паличку треба в ній намочити і дуже ретельно обробити прикрасу з каменем. Так вийде прибрати бруд, а жир зможе прибрати бензин. Народні методи з порошками тут не можна використовувати, оскільки можуть з’явитись подряпини від абразиву.
Вироби з позолотою – це невеликий поверхневий шар золота, який при неправильному догляді швидко зітреться. Тільки щадні способи і без докладання зусиль підійдуть позолоченим прикрасам. Звичайний столовий оцет на серветці допоможе дуже швидко очистити такий виріб.
Догляд за золотими прикрасами
Щоб золоті прикраси вас тішили довгі роки, треба не тільки вміти за ними правильно доглядати, а й знати, як зберегти:
- золоті прикраси слід обов’язково зберігати в скриньці, у місці, де не потрапляють світло та тепло;
- кожна прикраса при зберіганні не повинна стикатися з іншою, перекладання фланеллю допоможе запобігти цьому;
- коли виконуються роботи по господарству, слід обов’язково знімати всі каблучки.
Але найголовніший пункт – чистити золото треба регулярно, найкраще – кожен місяць. Адже як буде чудово, якщо ви своїй дочці або внучці зможете подарувати старовинну золоту прикрасу, але виглядати вона буде як нова.