Важко уявити собі осінній стіл без золотистого гарбуза. Він став символом доброго врожаю, хоча по факту, для вирощування гарбуза, практично не потрібно майже ніяких зусиль — з бур’янами він добре уживається і до ґрунту не дуже вимогливий. Гарбуз став також офіційною емблемою ще однієї цікавої осінньої події-свята Хелловіну. 31 жовтня світильники з гарбуза прикрасять столи в багатьох сім’ях по всьому світі. Ну, а через відмінний смак, високу поживну цінність і універсальність ми готові їсти страви з гарбуза і по святах, і по буднях – на сніданок, обід і вечерю. У цьому матеріалі, розповідаємо про корисні властивості, цікаві факти і кулінарне застосування – буквально все, що вам потрібно знати про гарбуз.
Цікаві факти про гарбуз
З ботанічної точки зору гарбуз – це ягода, проте вона знайшла застосування і в десертних, і в звичайних – «несолодких» стравах. Саме тому гарбуз іноді вважають овочем.
Гарбуз вирощують майже повсюдно, саме тому національні страви з ним можна знайти практично у всіх кухнях світу. Жартома кажуть, що його можна виростити скрізь, ну хіба, крім Антарктики. Ну а найбільшими виробниками гарбуза вважаються США, Мексика, Китай та Індія.
Трохи цікавої «гарбузової» математики:
- Всього існує понад 50 сортів гарбуза.
- Найбільший гарбуз у світі важив понад 250 кілограмів.
- Вважається, що гарбуз «одомашнили» ще 5000 років тому.
Ну і декілька слів про те, як складалися багатовікові відносини людини та гарбуза. У середньовіччі його включали до складу приворотного зілля, оскільки вважалося, що гарбуз має ефект афродизіаку. Народні рецепти приписують гарбузові також здатність зцілювати від укусів змій і виводити ластовиння (веснянки, веснушки, «поцілунки сонця» ). Ну а найкращий спосіб наших прадідів побороти безсоння — це випити склянку гарбузового соку на ніч.
Корисні властивості гарбуза
Звичайно, деякі з перерахованих вище фактів можуть викликати тільки посмішку, проте сьогодні корисні властивості гарбуза досить добре вивчені. І якщо не в якості приворотного зілля, то в іншому вигляді ця золотиста ягода дійсно здатна принести користь людині.
Отже, незважаючи на те, що практично на 90% гарбуз складається з води, решта 10% вмістили в себе величезну кількість корисних речовин. Всім відомо, що гарбуз – це величезне джерело бета-каротину, який в нашому організмі перетворюється у вітамін А. Його в гарбузі міститься навіть більше, ніж у моркві. До речі, користь цього вітаміну полягає не тільки в підтримці зору, але і у поліпшенні стану шкіри, також гарбуз чинить позитивний вплив на серцево-судинну систему.
За мінеральним профілем гарбуз теж відзначився: залізо, калій, кальцій, фтор, мідь. Саме тому гарбуз часто рекомендують при анемії та лікуванні набряків. А його невисока калорійність, доповнена високою харчовою цінністю, буде корисна також і при ожирінні.
Гарбузове насіння відоме як мало не найкраще джерело цинку, надзвичайно корисного для регенерації шкіри та підтримки чоловічого здоров’я. Також насіння гарбуза використовують і в якості антиглистового препарату.
Допомагає гарбуз і при лікуванні хворіб органів шлунково-кишкового тракту. Наприклад, вживання сирої м’якоті добре позначається на стані кишечника, жовчного міхура та печінки. А гарбузовий сік рятує при підвищеній кислотності шлунку, що часто супроводжує гастрит.
Гарбузі також має імуностимулюючу та протизапальну властивості. Ну а якщо ви застудилися, приготуйте собі поживну кашу з гарбузом, яка підтримає сили організму, усуне високу температуру та допоможе вилікувати бронхіт.
Однак, не слід забувати, що є випадки коли гарбуз протипоказано вживати — його не рекомендують при виразці шлунку, гастриті зі зниженою кислотністю та цукровому діабеті.
Як правильно вибирати гарбуз
Зібралися купувати гарбуз на ринку або в магазині? Чудово! Ось невеликий список того, на що потрібно звернути увагу при виборі:
- перевірте, чи залишаються вм’ятини від пальців після натиску на шкірку гарбуза — це може сигналізувати про несвіжість, в ідеалі вони не повинні залишатися;
- постукайте по гарбузі — хороша, стигла ягода видає яскравий, глухий звук;
- вивчіть шкірку — вона повинна бути без вм’ятин, хвостик повинен бути підсохлим;
- підключіть нюх – достиглий гарбуз пахне солодко та свіжо, перестиглі та кислі нотки у запаху неприпустимі.
Гарбуз в кулінарії
Гарбузові супи, оладки, запіканки, каші, пироги… Одними тільки стравами з гарбузом можна накрити весь стіл! Однак щоб трохи урізноманітнити меню, використовуйте перевірені або оригінальні поєднання смаків.
Нестаріюча класика – гарячі страви з гарбузовою м’якоттю, тушкованими овочами, зеленню, м’ясом і грибами. Сміливо комбінуйте ці інгредієнти та вигадуйте фірмове печеня, гарнір або запіканку. В основу страви додають крупи і тертий сир – вийде поживна страва для прохолодних осінніх вечорів.
Відваріть гарбуз разом із морквою та картоплею, пропустіть у блендері разом з протушкованою цибулею та додайте бульйону — і смачний гарбузовий крем-суп з ніжним смаком готовий.
Хочете більш яскравих нот? Приправте часником, пластівцями чилі та копченою паприкою.
Більше «лісового духу»? Додайте грибів і розмарину.
Подобається більш м’який смак? Влийте трохи вершків і посипте мускатним горіхом та кедровими горішками.
Ну а для оригінальності спробуйте поєднання гарбузового супу з соусами каррі та куркою.
У солодких стравах гарбуз найкраще себе проявить в поєднанні з морквою, яблуком, сухофруктами, горішками, вершками і прянощами — корицею, кардамоном, ваніллю і гвоздикою.
Можна нафантазувати фарширований солодкий гарбуз, придумати гарбузовий пиріг і урізноманітнити гарбузом свою ранкову вівсянку.
Загалом – ви вже можете зробити висновок про гарбуз, і сподіваємось ви будете використовувати його на своїй кухні. А якщо, ви вже давно готуєте цю ягоду, просимо ділитись рецептами.