Як позбутися кротів на ділянці

Як позбутися кротів на ділянціМало що викликає настільки сильний гнів садівника чи городника, як поява земляних горбків, розкиданих по ділянці. Кріт – відомий шкідник, що викопує довгі підземні ходи і тим самим знищує урожай. На боротьбу з цим дрібним звіром фермери витрачають безліч коштів, часу та зусиль, часто не досягаючи позитивного результату. Давайте спробуємо вияснити – як ефективно позбутися кротів?

Чого очікувати від крота?

Оскільки люди не надто знайомі зі звичками цього ссавця, то вони часто звертаються до абсолютно марних методів його позбавлення. Наприклад, поливають кротові ходи сечею.

Перш ніж приступати до боротьби, слід ознайомитися з деякими особливостями шкідника:

 • Кроти живуть сім’ями. Якщо на городі була помічена хоч одна особина крота, то в кращому випадку тут мешкає ще мінімум 4-5 ненажерливих його родичів. У гіршому – ще кілька сімейств.
 • Кроти взимку сплять. Свій барліг ссавці облаштовують на сухій височині. Дізнатися місце сплячки можна по значному горбу пухкої землі.
 • Кроти проривають ходи на незначній глибині. Оскільки тварини харчуються личинками, черв’яками і жучками, що у своїй масі мешкають в родючому шарі ґрунту, то ходи облаштовуються на глибині від 5 до 20 см. А от довжина підземних коридорів може досягати сотень метрів.
 • Кроти не люблять відкритого простору. Шкідники проривають ходи, викидаючи землю назовні, в результаті чого і утворюються характерні горбки. Якщо землю над ходом просто зняти, то кріт буде копати або обхідний, або більш глибокий тунель.
 • Кроти дуже сильні і швидкі. Ловити шкідника голими руками не тільки дуже складно, але й небезпечно. Тварина спритно вивернеться і може вкусити мисливця. А будучи на землі, вмить сховається від очей переслідувача.
 • Кроти не сліпі. Зір у тварин дуже поганий, але він присутній. Слабкі очі кроти з лишком компенсуються відмінним нюхом і слухом.
 • Кроти дуже розумні. Шкідники вчаться на власних помилках і вміють пристосовуватися до нових обставин.
Шкідники проривають ходи, викидаючи землю назовні, в результаті чого і утворюються характерні горбки.

Шкідники проривають ходи, викидаючи землю назовні, в результаті чого і утворюються характерні горбки.

Кроти на ділянці: як позбутися?

Відлякування

Найпопулярніший, але найменш ефективний спосіб боротьби з шкідниками. Вважається, що тварини втечуть, якщо організувати на ділянці нестерпні для них умови життя.

Відлякування звуком

Встромлена у землю металева палиця з одягненою на неї консервною банкою лише створює неприємний людському вуху брязкіт, ніяк не заважаючи кротам. Можливо, що який-небудь особливо чутливий шкідник тимчасово переселиться до сусідів, але інші тварини будуть продовжувати рити свої тунелі. Того ж ефекту доб’ється і пропелер, виготовлений з пластикової пляшки.

Більш екзотичний спосіб полягає у вкопуванні в землю порожніх пляшок з-під шампанського. Необхідно підібрати місце, що добре продувається і під нахилом в 45 градусів прикопати там пляшку шийкою вгору. Завивання вітру має видатися кротам нестерпним і змусити їх перебратися в інше місце. Деякі по старинці для цієї ж мети воліють використовувати порожнисті стебла очерету. Потрібно підібрати рослину не менше 1,5 м в довжину і вставити її у видимі на землі норки кротів. Над поверхнею повинно бути приблизно 70 см стебла.

До речі, було неодноразово помічено, як кроти риють тунелі близько працюючих потужних машин, шум від яких набагато голосніший ніж брязкіт консервних банок про палицю.

Необхідно підібрати місце, що добре продувається і під нахилом в 45 градусів прикопати там пляшку шийкою вгору. Завивання вітру має видатися кротам нестерпним і змусити їх перебратися в інше місце

Необхідно підібрати місце, що добре продувається і під нахилом в 45 градусів прикопати там пляшку шийкою вгору. Завивання вітру має видатися кротам нестерпним і змусити їх перебратися в інше місце

Відлякування запахом

Інша хитрість позбавлення від кротів припускає заливання і закидання в ходи різних смердючих субстанцій: протухлої риби, яєць, ганчірок, змочених гасом або нашатирем. У відповідь кроти риють додаткові тунелі з метою поліпшити вентиляцію в своїх тунелях.

Також можна висадити на ділянці боби: передбачається, що шкідники не виносять їх запаху. Але насправді кроти не надто звертають увагу на такі спроби позбутися від них. Можливо, якщо замість інших культур вирощувати одні бобові, то нелякливі ссавці оцінять спробу і покинуть город.

Використання відлякувачів

Існує дуже багато спеціальних відлякувачів, що працюють на сонячних батареях. Такі прилади випромінюють ультразвук або вібрації. Кроти в перші кілька днів реагують підвищенням активності, потім «йдуть у підпілля» і не дають про себе знати. Але дуже скоро вони звикають до відлякувача і починають копати поруч із настільки «страшними» приладами.

Приманки з отрутою

Кріт за своєю природою хижак, тому отруйні гранули він або проігнорує, або викине з норки. Але пробувати на смак отруту шкідник точно не буде. Тому не слід витрачати гроші на подібні приманки, якщо тільки в продажу не з’являться спеціальні отруйні жучки, на яких кріт захоче пополювати.

А поки сучасний ринок ще не в змозі запропонувати дійсно ефективну приманку для крота, але її можна виготовити самостійно.

Саморобна приманка від кротів з отрутою: Необхідно назбирати та нарізати побільше дощових черв’яків і посипати їх отрутою. Відразу після «готування» ласощі слід розкласти по тунелях: черв’яки ще хвилин 15 будуть ворушитися, привертаючи до себе увагу кротів.

Пастки

Знищення кротів таким чином можливо, якщо підібрати правильну конструкцію. Пастки прості у використанні. Вони встановлюються безпосередньо в ходах і біля земляних горбків. Надоїдливий шкідник міцно утримується і вже не має можливості вилізти з пастки.

Можна звичайно купити пастку для кротів, а можна і спробувати виготовити її самостійно.

Саморобна пастка для крота: Проста саморобна пастка вимагає трохи вміння і наявності трилітрової банки. Необхідно вклинитися в один з тунелів і викопати в ньому ямку, куди зможе поміститися банка. Потрібно облаштувати пастку таким чином, щоб з ходу кріт в буквальному сенсі падав у банку. Зверху пастку слід прикрити чим-небудь важким. Час від часу в банку будуть потрапляти шкідники. Потім їх можна винести кудись подалі від своєї ділянки.

Необхідно вклинитися в один з тунелів і викопати в ньому ямку, куди зможе поміститися банка.

Необхідно вклинитися в один з тунелів і викопати в ньому ямку, куди зможе поміститися банка.

Ловля крота на гачок

Крота можна ловити не гірше, ніж рибу. Процес виглядає наступним чином:

 • розкопується недавня нора;
 • потрійні гачки прикріплюються до важкої палиці;
 • з двох сторін ходу розташовується по гачку.

Шкідники піклуються про свої тунелі, тому хто-небудь обов’язково прийде закласти новий і напореться на гачок.

Капкани

Не надто гуманний спосіб. Якщо капкан виконаний якісно, то кріт, наткнувшись на нього, гине. Іноді механізм не спрацьовує зовсім або викликає тільки осипання землі, що є недоліком цього методу. До того ж кроти не схильні попадатися в капкани: вони просто обходять їх стороною. Але іноді городникові може і повезти.

Добре зарекомендували себе саморобні самостріли, що працюють на основі пружинного механізму.

Не надто гуманний спосіб. Якщо капкан виконаний якісно, то кріт, наткнувшись на нього, гине.

Не надто гуманний спосіб. Якщо капкан виконаний якісно, то кріт, наткнувшись на нього, гине.

Ловля крота за допомогою лопат

Мабуть, самий гуманний спосіб, що вимагає терпіння. Необхідно знайти тунель і з одного його боку увіткнути лопату, перегороджуючи кротам шлях. Ще 2 лопати слід тримати напоготові. Потрібно почекати, поки кріт приповзе ремонтувати тунель (шкідника видасть ворушіння землі). Як тільки тварина виявиться біля першої лопати, слід закрити йому доступ назад, вставивши в землю другу. Далі зволікати не можна: крота необхідно підсадити на третю лопату і помістити у відро. Життям спійманого шкідника можна розпоряджатися на власний розсуд.

Як уникнути появи кротів

Помічено, що кроти уникають ділянок, на яких мешкають собаки. Можливо, вони побоюються потенційного мисливця на них і воліють не ризикувати.

Дорогий, але надійний спосіб перешкодити поселенню на своєму городі кротів полягає в наступному. Необхідно підібрати дрібну оцинковану сітку такої довжини, щоб її вистачило на обгородження ділянки по периметру. По ширині сітка повинна бути мінімум 70 см:

 • 50 см, вкопаних в землю;
 • 20 см, повинно виступати над поверхнею.

Сітка захистить ділянку від проникнення кротів: ссавці просто не зможуть пролізти крізь неї. Для хробаків і комах сітка не стане перешкодою.

Другий варіант – вкопати в землю шиферні листи. Мінус цього способу полягає в повній ізоляції городу від хробаків, які приносять користь рослинам.

Кроти – розумні тварини, яким просто не пощастило шукати собі їжу у людини в городі. «Шкідники» навіть приносять деяку користь: покращують вентиляцію ґрунту, поїдають личинки хрущів. Тому не варто бажати кротам жорстокої смерті. Чому б не зробити добру справу, випустивши тварину на волю десь ближче до природи?


Більше цікавих статей на тему:


One thought on “Як позбутися кротів на ділянці

 1. Кроти – це реальна проблема для тих, в кого газон. Серед великої кількості порад в неті, тут знайшов найбільш дієві, на мою думку. Буду пробувати ловлю крота на гачки. Мною перевірено: 1. відлякувачі – працюють декілька днів, потім таке враження, що навпаки приманюють. 2. Отрута – не дієва, напевно кроти іі не їдять.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *