Як економити електроенергію та зменшити рахунки?

Як економити електроенергію та зменшити рахункиТема економії електроенергії завжди була досить актуальною. А на даний час, коли тарифи на енергоносії стрімко зростають, знати як економити електроенергію повинен кожен думаючий громадянин нашої країни. Ми спробували відшукати всі відомі (і поки невідомі) способи, як споживати електроенергію ефективніше, узагальнити та запропонувати Вам матеріал у вигляді невеликої інструкції щодо економії електроенергії.

Спосіб 1. Чи дійсно нам потрібно стільки світла?

Статистика показує, що до чверті всіх витрат елекроенергії припадає на освітлення кімнат, будинків, під’їздів, тощо. Але чи завжди ми розумно і без шкоди для себе використовуємо цю неймовірну кількість енергії? Як навчитися робити це правильно? У цьому вам можуть допомогти ось ці нескладні поради:

Перш за все, слід привчитись використовувати електричне освітлення по можливості менше. Ні, ні, ми, звичайно, не закликаємо вас повернутися в первісні часи, коли люди вели тільки денний спосіб життя (хоча це, безсумнівно, корисно для нашого здоров’я: лікарі довели, що активний нічний спосіб життя і штучне освітлення – це хронічна втома, депресії і загострення хронічних захворювань).


Не забувайте, що на ступінь освітленості приміщення впливає те, наскільки сильно забруднені освітлювальні прилади. Зрозуміло, що плафон на кухні, який не мили кілька місяців, покриється шаром пилу і жиру і пропускати світло буде дуже погано. А чисті освітлювальні прилади значно краще освітлюють приміщення, а, значить, можна використовувати лампочки меншої потужності.

Не варто забувати і про чисті вікна. Природне освітлення і сонячне світло не тільки відкладуть час включення освітлювальних приладів, але і зігріють вашу кімнату в холодну пору року.

Можна використовувати при висвітленні кімнати, наприклад, комбіноване освітлення: включати не всі лампочки в люстрі одночасно або включати в поєднанні: настільна лампа (торшер) і 1-2 лампочки з люстри.

У економії електроенергії можуть допомогти сучасні енергозберігаючі засоби: диммери (поворотні світлорегулятори, які плавно змінюють рівень освітленості), датчики руху, імпульсні реле, цифрові вимикачі. Дуже ефективно працює в під’їзді вбудована система автоматичного відключення світла.

Використовуйте лише енергозберігаючі лампочки (компактні люмінесцентні, світлодіодні).

І зовсім проста порада – вимикайте світло, коли виходите з кімнати.

Трохи про переваги енергозберігаючих ламп:

 • Більш ефективна витрата електроенергії (якщо порівнювати з лампами розжарювання – споживають енергії в 4-5 разів менше).
 • Велика світловіддача: енергозберігаюча лампочка потужністю 12 Вт по інтенсивності світла, приблизно, дорівнює 60 Вт звичайної лампи розжарювання.
 • Не виділяє в великій кількості теплову енергію (цю властивість можна використовувати в невеликих освітлювальних приладах) і розподіляє світло більш рівномірно і м’яко (звичайна ж лампочка не більше 10% споживаної енергії перетворює на світлову, а решта – в теплову).
 • Термін служби енергозберігаючих лампочок, як правило, більш тривалий. Хоча і не завжди відповідає заявленому виробником терміну експлуатації.

Правда, останнє іноді пов’язано з тим, що ми не зовсім правильно використовуємо деякі види енергозберігаючих лампочок. Найчастіше вони перегорають у місцях, де вони використовуються короткочасно і де дуже часто відбувається зміна режиму: «включена» – «вимкнена».

Енергозберігаючі лампочки використовують у декілька раз менше електрики ніж звичайні лампочки жарівки.

Енергозберігаючі лампочки використовують у декілька раз менше електрики ніж звичайні лампочки жарівки.

Якщо ви плануєте провести поетапну заміну лампочок, краще всього почати з кімнат, де лампочки працюють тривалий час. До того ж на термін роботи дуже впливають часті перепади напруги в електромережі, висока або, навпаки, дуже низька температура. Необхідно враховувати, що деякі енергозберігаючі лампи (люмінесцентні) не можна використовувати в приладах з регулюванням яскравості освітлення.

З часом нам усім доведеться повністю перейти на лампочки енергозберігаючі, оскільки, рано чи пізно, лампи розжарювання будуть повністю виведені з обігу і замінені на більш економічні джерела освітлення, як у більшості розвинених країн. Тому краще це почати робити заздалегідь, тому як відразу замінити всі лампочки досить накладно.

Безсумнівний недолік енергозберігаючих лампочок – все ще висока вартість (хоча зараз вони вже коштують набагато дешевше, ніж, скажімо, 3-4 роки тому), не завжди гарна якість і те, що, на жаль, у нас відсутні пункти з прийому відпрацьованих ламп ( а така економія дуже небезпечна для нас та екології).

Ну а якщо вже ніяк не виходить замінити звичайні лампочки на енергозберігаючі, користуйтеся хоча б лампочками меншої потужності.

Спосіб 2. Багатотарифні лічильники

Питання про використання багатотарифних лічильників, звичайно, не однозначне. Якщо говорити простими словами, то, наприклад, у двотарифному лічильнику оплата за електрику проводиться за двома тарифами – з 7.00 до 23.00 (це денний час і більш дорогий тариф) і за витрату електрики з 23.00 до 7.00 (нічний час і дешевший тариф, орієнтовно 70% від денного).

Економія електроенергії буде відбуватись за рахунок перерозподілу часу роботи побутових приладів: ми будемо прати, мити посуд у посудомийних машинах, включати водонагрівачі, кондиціонери, обігрівачі, комп’ютери в нічний час. Так ми економимо кошти і до того ж робимо більш рівномірним навантаження на електростанції.

Але для цього потрібно перейти почасти на нічний спосіб життя, що, погодьтеся, не завжди зручно. Кому можна позаздрити, так це, напевно, «совам» або тим, хто не прив’язаний до конкретного місця роботи і може працювати ночами.

Якщо врахувати, що деякі побутові прилади працюють цілодобово (холодильник) або майже постійно в «сплячому» режимі (телевізор, комп’ютери та ін.), то з урахуванням їх роботи в нічний час, можливо, це все-таки буде вигідно не тільки для любителів попрацювати вночі.

До того ж сучасні багатотарифні лічильники враховують електроенергію набагато точніше, ніж індукційні.

Економія електроенергії, коли використовуються багатотарифні лічильники, буде відбуватись за рахунок перерозподілу часу роботи побутових приладів

Економія електроенергії, коли використовуються багатотарифні лічильники, буде відбуватись за рахунок перерозподілу часу роботи побутових приладів

Спосіб 3. Корисна економія

Перш за все, давайте подумаємо, а чи правильно ми користуємося побутовою технікою?

Результат цих роздумів для багатьох з нас буде невтішним. Вже доведено експертами, що найчастіше побутові прилади споживають набагато більше електрики, ніж їм потрібно для нормальної роботи.

Як відомо, багато побутових приладів (мікрохвильові печі, телевізори, блоки живлення, аудіо та відео апаратура, водонагрівачі, комп’ютери, кондиціонери і ще з десяток інших приладів) споживають електроенергію не тільки в робочому стані, але і в режимі «очікування» або, як часто ми говоримо, в «сплячому» режимі.

Кожен з цих приладів окремо споживає не так вже й багато електроенергії. Але якщо підсумувати витрати всіх приладів, які працюють в «сплячому» режимі в наших квартирах – виходять зовсім не маленькі суми до оплати за рахунками.

Так, наприклад, час роботи в режимі «очікування» в середньому для телевізора складає – 19 годин, для мікрохвильовки – 23,8 години. У підсумку – це 5-10% від загального споживання електрики в квартирі.

І який же вихід? А вихід дуже простий. Завжди вимикати з розетки прилади, які не використовуються у даний момент.

Орієнтовна витрата електроенергії на побутові прилади на сім'ю з трьох осіб в газифікованому будинку, становить як видно з малюнка, 140-216 КВт/год/міс.

Орієнтовна витрата електроенергії на побутові прилади на сім’ю з трьох осіб в газифікованому будинку, становить як видно з малюнка, 140-216 КВт/год/міс.

Спосіб 4. Чудеса техніки

Очевидно для всіх: зі старим холодильником або телевізором багато не зекономиш. Побутові прилади, випущені 15-20 років тому, споживають електроенергії в 2 рази більше.

Вихід з цієї ситуації: купувати сучасні енергоефективні побутові прилади. Як дізнатися наскільки енергоефективний той чи інший прилад?

Для цього потрібно уважно вивчити етикетку енергоефективності, яка повинна бути на побутових приладах. На ній є літерні покажчики від А (найвищий клас енергоефективності) до G (найнижчий).

У сучасних приладів споживання електроенергії навіть в режимі «очікування» набагато менше, ніж у застарілих моделях. Наприклад, при 19 годинах роботи в «сплячому» режимі енергоефективний телевізор витратить електроенергії на рік менше 1 кВт / год, а звичайний телевізор – 69 кВт / год.

Як показовий приклад енергоефективної техніки можна навести, наприклад, «розумних» посудомийних або пральних машин, які автоматично дозують миючі засоби, витрату води, вибирають потрібний режим. За даними експертів, такі прилади витрачають на 44% менше енергії і на 62% води, ніж застарілі моделі кінця 90-х.

При купівлі побутового приладу, потрібно уважно вивчити етикетку енергоефективності. На ній є літерні покажчики від А (найвищий клас енергоефективності) до G (найнижчий).

При купівлі побутового приладу, потрібно уважно вивчити етикетку енергоефективності. На ній є літерні покажчики від А (найвищий клас енергоефективності) до G (найнижчий).

Думаємо, переконувати в перевагах сучасної техніки не варто. Але що робити, якщо далеко не всі можуть дозволити собі замінити стару побутову техніку на нову (як правило, дорогу)? Як у цьому випадку можна зменшити витрати на електрику?

Спосіб 5. Правильно використовуємо те, що маємо

Холодильник

Як правильно користуватися холодильником, напевно, знають усі. Але, тим не менш, ми наполегливо продовжуємо ставити його поруч з батереєю, кухонною плитою або біля стіни на сонячній стороні. Адже очевидно, що, нагріваючись від сусідніх джерел тепла, холодильник для ефективної роботи буде споживати більше електроенергії.

Крім того, бажано, щоб у приміщенні, де стоїть холодильник, було не жарко (приблизно, 18-20 градусів), холодильник потрібно регулярно розморожувати і звільняти від льоду, перевіряти його герметичність (ущільнення на дверцятах холодильника), не ставити впритул до стіни для кращої циркуляції повітря.

Ні в якому разі не ховайте у холодильник їжу, яка ще гаряча. Розміщуйте продукти в холодильнику таким чином, щоб вони не загромаджували простір, тим самим не перешкоджали циркуляції повітря усередині холодильника.

Також не варто купувати великий холодильник тільки тому, що це модно або такий же стоїть у сусідки на кухні (виходьте з кількості членів вашої родини та її потреб). Чим більший холодильник – тим більше він споживає енергії.

Пилосос

Для нормальної роботи пилососа з меншим споживанням електроенергії його необхідно регулярно очищати від зібраного пилу (частково заповнений пилом споживає на 15-20% більше) і враховувати, що найбільше він використовує електроенергії при включенні і виключенні (якщо пилососите невелику кімнату, постарайтеся не відключати занадто часто).

Електрична плита

Електрична плита витрачає дуже багато електроенергії. Як можна зменшити витрати на електрику в цьому випадку:

 • Не розігрівати заздалегідь духовку, якщо це не передбачено рецептом для приготування страви.
 • Використовувати залишкове тепло конфорок (вимкнувши за 5-10 хвилин до кінця приготування страви).
 • Закривати каструлі кришками.
 • Не використовувати зайву воду при варінні овочів і яєць.
 • Використовувати хороший посуд з рівним недеформованим дном і за розміром конфорки.
 • Використовувати скороварки.
 • Використовувати електричний чайник (він витрачає менше електроенергії, ніж електроплита), при цьому придбайте електричний чайник достатній за об’ємом на всю сім’ю і наливайте в нього стільки води, скільки використовуєте за один раз.
 • Використовувати мікрохвильову піч і тостери, в яких можна всього за пару хвилин приготувати не менш смачне і хрустке блюдо, ніж в духовці. Але це набагато швидше, а, значить, і економніше.
Використовувати залишкове тепло конфорок (вимкнувши за 5-10 хвилин до кінця приготування страви)

Використовувати залишкове тепло конфорок (вимкнувши за 5-10 хвилин до кінця приготування страви)

Пральна машина

Пральна машина витрачає до 15% домашнього електрики. Використовуйте всі можливості економного витрачання електрики, які передбачені інструкцією до вашої пральної машинки:

 • Режими швидкого та економного прання
 • Повне завантаження, але без перевантаження (надмірне завантаження збільшує витрату електрики до 10%)
 • Більш низька температура (не завжди потрібно прати при високій температурі)
 • Правильно вибраний режим роботи машини.

Праска

 • Тут також можна використовувати принцип залишкового тепла, тобто вимикати праску за 5-10 хвилин до закінчення прасування.
 • Не пересушуйте білизну: щоб її погладити, доведеться витратити більше часу, а, значить, і використовувати більше електрики.
 • Недосушена білизна також вимагатиме додаткової витрати електрики.
 • Використовувати праски з функцією автоматичного відключення.
 • Правильно використовувати режими для прасування різних типів тканини.

Кондиціонери

 • Встановлюйте правильно температуру, достатню для охолодження приміщення.
 • Перед включенням переконайтеся, що всі вікна і двері закриті.
 • При покупці кондиціонера, орієнтуйтеся на розмір кімнати і кількість осіб, які в ній будуть знаходитися. Прилад, розрахований на велику площу, буде просто «з’їдати» електроенергію без всякої користі.
 • Регулярно проводьте чистку вентиляторів і фільтрів.

Комп’ютери

Комп’ютери сьогодні є практично у всіх і навіть не по одному в сім’ї. І, зрозуміло, що це істотно збільшує витрати на електрику.

Що ж ми можемо зробити?

 • Вимикати комп’ютер, якщо не користуєтеся ним тривалий час.
 • Включати всі периферійні пристрої (сканери, принтери, модеми) через мережевий фільтр і завжди вимикати, коли ці пристрої не працюють.
 • По можливості використовувати сучасні монітори.
 • Використовувати частіше ноутбук, планшет (такі пристрої «з’їдають» менше енергії, ніж стаціонарний комп’ютер).

Бойлер

Всім відомо, що бойлер – апарат для безперервної підтримки води певного об’єму в заданій температурі. Тому він постійно увімкнений у розетку, а нагрівання відбувається автоматично при пониженні температури води. Весь інший час він перебуває у режимі очікування.

Деякі економні люди відключають бойлер самостійно, щоб не витрачати електроенергію даремно, але чи це необхідно? Якщо включати великий бойлер два рази на тиждень, то, може бути, це допоможе трохи заощадити, але зовсім незначно, економія залежить насамперед від типу бойлера. Якщо ж це сучасний бойлер із хорошою ізоляцією, то, на думку експертів, економія буде невеликою.

Щоб економити електроенергію, яку споживає бойлер, то перш за все, потрібно перевірити, чи немає на нагрівальному елементі накипу – видалення забруднення допоможе суттєво економити електроенергію. Якщо у воді багато вапна, то перевіряти бойлер можна раз на рік.

Крім того, споживання енергії залежить від місця розташування бойлера. Якщо бойлер знаходиться в теплому приміщенні, він витрачає менше енергії, а якщо в підвалі або гаражі, то більше.

Також, чим ближче розміщений бойлер до місця споживання, тим менше енергії йому потрібно.

Обігрівачі

Щоб хоч якось зменшити час використання обігрівача, потрібно утеплити все, що можна: вікна, стіни, підлоги, тощо. Звичайно, пластикові вікна непогано справляються з цим завданням. Ну а якщо вікна звичайні, постарайтеся закрити всі щілини і тріщини у віконних рамах. Саме через них випаровується до +50% тепла. Те ж саме потрібно зробити і з вхідними дверима.

Взагалі, обігрівачами, намагайтесь, по можливості, не користуватися, аж дуже вони вже «ненажерливі».

Аналізуйте витрати електрики

Перед тим як проводити якісь дії щодо економії електроенергії, зафіксуйте показники лічильника. На слідуючий місяць Ви зможете порівняти споживання з попередніми, та проаналізувати економічний ефект і зробити відповідні висновки.

Очевидно, що економити електроенергію не так вже й важко. Головна перешкода, напевно, полягає в нас самих. Як тільки ми усвідомлюємо, що не витрачати даремно електрику – це вигідно, в першу чергу, для нас – у нас все вийде.


Більше цікавих статей на тему:


2 thoughts on “Як економити електроенергію та зменшити рахунки?

 1. Дуже корисні поради.
  І головне, що майже всі ми їх знаємо,
  але на жаль не завжди дотримуємося.
  А тому потрібно частіше читати їх.
  Дякую!

 2. Тут багато цікавого відео про домашні сонячні станції. youtube.com/channel/UC-mb4kOejKHL431o2UCVrkw/videos

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *