Підготовка саду до зими

Підготовка саду до зими

Вітаю, шановні читачі! Зовсім скоро чергова осінь, буде зібраний і закладений на зберігання урожай, кущі та дерева скинуть свої пишні золотисті наряди, залишивши оголені стовбури. Але, перш, ніж все піде на зимовий відпочинок під сніг, повинна бути проведена підготовка саду до зими. Витративши всього кілька днів восени, навесні Ви побачите результати своєї праці.

Прибирання

Підготовку саду до зими краще всього починати з прибирання. Потрібно прибрати все, що залишилося від минулого врожаю: залишки коренів, стебел, цибулин, овочів. Все це слід згребти і прибрати в купу з компостом. Залишки падалиці теж прибираємо з нашої ділянки, не варто її прибирати в компостну купу, краще її закопати подалі від саду, на околиці ділянки, де не ростуть дерева.

На сьогоднішній день садівники розділилися в думках: чи потрібно прибирати все листя з ділянки. Одні вважають, що в опалому листі в стані спокою продовжують свою діяльність шкідники і збудники різних захворювань. Щоб ці шкідники не поширилися з приходом весни по саду і майбутньому врожаю, все листя радять прибрати і вивезти далеко за територію ділянки.


Проте, насправді, шкідники та хвороби завжди знайдуть собі укриття, наприклад, у тріщинах кори, ґрунту або на сусідній ділянці, порослій бур’янами. Тому, як би ретельно Ви не прагнули очистити ділянку від патогенів, ця місія нездійсненна.

Для того, щоб сад був здоровим, дотримуйтесь основних агротехнічних заходів і проводьте профілактичні обприскування. А листя, що залишилися лежати під деревом, навпаки, створюють сприятливий мікроклімат в ґрунті й перешкоджають попаданню частинок ґрунту з на вегетативні частини чагарників і дерев дощем (при падінні дощових крапель дрібні частинки грунту з спорами хвороб можуть підніматися на висоту більше метра).

З іншого боку, листя виконують дуже важливу функцію: вони забезпечують захист від холоду коріння дерев, які розташовані у верхніх шарах ґрунту. Крім того, листя не варто прибирати і навесні – вони виконують роль природної мульчі і захищають грунт від висушення.

Ще зі шкільної лави багато хто знає, наскільки важливий листовий покрив у кругообігу мінеральних речовин в біосфері та яку захисну і водоутримуючу роль він відіграє для рослин та живучих у грунті тварин. Але довгі роки в розріз з логікою школярів ганяли на суботники з прибирання цього листя, змушуючи вигрібати все листя, збирати в купи, а потім ці купи палили, заповнюючи все навколо їдким димом.

На тих територіях, де листя не спалювалася, його прибирали комунальні підприємства, витрачаючи на це вагому частку свого бюджету. Але й зараз у багатьох містах такі прибирання комунальними службами все ще тривають, але ж це навмисна і непоправна шкода природі! Прибирання листя – одна з причин загибелі молодих дерев у місті. Також це призвело до зникнення дощових черв’яків, необхідних для розпушення грунту і збагачення його гумусом і киснем – вони якраз харчуються опалим листям.

Перекопування

А ось, всупереч популярній думці шанувальників органічного землеробства, від перекопування грядок, особливо, якщо під неї вносять добрива і закладається органіка, шкоди немає. Навпаки, на такій ділянці в тіні дерев можна буде виростити ніжну зелень, а самі дерева отримають додаткову підгодівлю і аерацію.

Звичайно, в доглянутих садах, де мало бур’янів, в перекопці особливої потреби немає. Однак, якщо бур’яни торік буйствували і масово засіяні, перекопування – єдиний метод хоч якось стримати їхній розвиток. Особливо вона помітно послаблює багаторічні бур’яни. При цьому, перекопуючи, ретельно вибирають їх кореневища.

У пристовбурних кругах землю не копають, а лише рихлять або просто засипають компостом або мульчію. А ось по периферії крони і в порожніх ділянках саду землю перекопувати потрібно приблизно на штик лопати, при цьому не розбивати грудки. Ці грудки взимку промерзають, таким чином гине велика частина шкідників, бур’янів і інших паразитів, які осідають в грунті десь на глибині 10 – 15 см.

Після перекопування – удобрюємо, якщо Ви прихильник застосування мінеральних добрив, – то калійними, фосфорними, азотними, кальцієм, якщо ж противник – компостом і перегноєм. Далі підготовка саду до зими включає наступний важливий етап – підготовку плодових дерев до зими.


Більше цікавих статей на тему:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *